Amerika EndeksleriBlockhainEkonomi BülteniHaftalık BültenKriptoKripto Haberleri

Yeni Yılda Yüzde 17’den Fazla Gerileyen Bitcoin’i Etkileyen Unsurlar Neler? Toplantı Tutanakları, Madencilik Yasakları ve Omicron Varyantı

Geçen hafta Çarşamba günü açıklanan FOMC toplantı tutanaklarının yayımlanmasının ardından Bitcoin tarafında satış baskısı oluştu.

Google News Abone Ol

Eylül 2021’den beri ilk defa 40 bin dolar seviyelerine gerileyen Bitcoin fiyatı yılbaşından bu yana ise %17’den fazla geriledi. Boğalar ve ayıların kararsız kalmasıyla fiyat yapısının hangi yöne evrileceği merak konusu.

FOMC TUTANAKLARI FAİZ ARTIŞ HIZINI İŞARET ETTİ

Çarşamba günü ABD’den gelen FOMC tutanaklarının işaret ettiği iki önemli unsur var. Bunlardan biri devam eden arz sıkıntıları ve hedeflerin üzerinde seyreden enflasyona bağlı olarak faiz artışının beklenenden daha erken olma ihtimalinin yükseldiğiydi. Diğer unsur ise tüm dünyayı etkisi alan yeni virüs varyantıydı. Omicron varyantının ekonomik toparlanma yolunu değiştirmeyeceği de ifade edildi

Enflasyonun kalıcı olacağına karşın artan kaygıları göz önünde bulundurduğumuzda FED’in odağının istihdam verilerinden biraz daha fazla enflasyon görünümüne kayabilir. Daha agresif bir yapıya da sahip olmaları ihtimaller dahilinde.

Bu Hafta Takip Edeceğimiz Günler: 12 Ocak – 13 Ocak

2021 Aralık ayından beri merkez bankaları tarafından gelen para politikalarının ardından FOMC raporlarıyla beraber güçlenen faiz artışları sebebiyle yeni haftada 12 Ocak ve 13 Ocak günlerinde açıklanacak TÜFE ve ÜFE verisi rakamında beklenenden daha güçlü bir artış yaşanması erken sıkılaşma endişelerini ve risk iştahı üzerindeki baskıyı arttırabilir.

Artan enflasyon kaygıları sebebiyle istihdam piyasasında ve ekonomik görünümde kayda değer bir bozulma görülmediği süre FED, enflasyon ile mücadele amacıyla şahin duruşunu koruyacaktır.

fed

Bitcoin İçin Olumsuz

Bilindiği üzere Fed uzun zamandır faiz artırımı konusu tartışıyor ve beklenti 2022 yılında 3 kez faiz artırımı yapılarak bilançonun küçülmesinin önünü açmak. Bu tür bir hamle Bitcoin de dahil olmak üzere risk varlıkları için olumsuz olarak değerlendirilir.

Yakından takip ettiğimiz diğer bir durum ise Omicron:

Omicron varyantı dünya genelinde hızla yayılıyor. Şu ana kadar tespit edilen varyantlara kıyasla çok daha hızlı yayılıyor. Bu artan vakalara rağmen daha önce yaşadığımızın aksine piyasalara etkisinin sınırlı kalacağı düşüncesindeyim. Bunun 2 sebebi var:

1. Varyantın hafif etkilerle atlatıldığı işaret ediliyor.

2. Aşılama noktasında kaydedilen ilerleme.

Yine de kış aylarında bulunuyor olmamızla beraber vaka sayılanlarındaki artısın devam etmesi hastane kapasitelerinin yetersiz kalmasıyla belli kısıtlamalar gündeme gelebilir. 

Bitcoin’de Soğuk Kış Günleri

Tüm bu makro değerlendirmelerin yanında, kış ayları Bitcoin için de biraz soğuk geçiyor.

 Ocak ayı mevsimsel olarak zayıf bir ay olma eğilimindedir, ancak bu yıl özellikle sert geçti ve Bitcoin 2022’den şimdiye kadar %17 den fazla düştü.

8B0BE7C8 ADFB 4EB0 A5D5 AFD0088E6A23 1 201 a

Eylül 2021’den beri ilk defa 40 bin dolar seviyeleri ve ardına gerileyen Bitcoin fiyatının, boğalar ve ayıların kararsız kalmasıyla fiyat yapısının hangi yöne evrileceği merak konusu.

Hash Rate Gücünde Büyük Aksama

Bu hafta Bitcoin hash gücünde büyük bir aksamada Kazakistan’ın büyük payı bulunuyor. Hükümet protestoları sırasında olağanüstü hal ilan ettikten sonra internet kesintisi uygulamaları emredildi. Bu da madencilik yapılamayacak anlamına geliyor.

s 203a3dc522f4f4a76b6c762121c8a789e725653d.jpg

Dünyanın 2. Büyük madencilik havuzuna sahip olan Kazakistan’dan gelen bu olumsuz haberlerle beraber Hash Rate oranlarında gerileme görüldü. Bu durumun Bitcoin fiyatında oluşan satış baskıları tarafındaki etkenlerden biri olarak değerlendiriyoruz.

Şu an Kazakistandan gelen haberler bir Çin hamlesi kadar kalıcı ve yıkıcı olmayacaktır.
Çin’in geçen yılki baskısından sonra Mayıs ve Haziran aylarında madenciler üzerindeki baskısından kurtulması sadece altı ay sürmedi, aynı zamanda çok daha fazla coğrafi çeşitliliğe sebep oldu. Madenciler Amerika ve kanada olmak üzere diğer ülkelere yerleştiler. 

İran ve Kosava da Madenciliği Yasaklamıştı

Başta İran’dan gelen madencilik yasağının ardından Kosova’da aynı gerekçe ile Bitcoin kazımını yasakladı. Enerji tasarrufu gerekçesiyle gelen bu yasaklardan sonra Kosova hükümeti sert bir operasyon gerçekleştirdi.

Olağanüstü hal ilan edilen Kosova’da kripto para madenciliğinin yasaklanmasının ardından madencilere karşı da bir operasyon başlatıldı.

made

Kosova polisi, yaptığı açıklamada, yüzlerce kripto para madencilik cihazına el konulduğunu ve bir kişinin tutuklandığını bildirdi. El konulan ekipmanların 500 evin aylık elektrik tüketimine eşit miktarda, 60 bin ila 120 bin avro arasında elektrik tükettiği ifade edildi.

Kosova Maliye Bakanı Hekuran Murati, konu hakkında “Birilerinin vergi veren vatandaşların sırtından yasa dışı olarak zenginleşmelerine izin veremeyiz.” dedi.

Ekonomi Bakanı Artane Rizvanolli ise geçtiğimiz günlerde kripto para madenciliğine dönük operasyonları elektrik krizine karşı bir “acil durum önlemi” olarak nitelendirdi.

Öte yandan bazı uzmanlar, Kosova’da madencilik faaliyetini düzenleyen herhangi bir yasa bulunmadığından dolayı, polisin yaptığı operasyonların yasal zemininin olmadığını savunuyor.

Bu Terime Uzak Olanlar İçin: Hash Rate Nedir

Hash rate, kripto para madencilerinin yüksek donanımlı cihazlarıyla gerçekleştirdikleri işlemlerin hızını, dolayısıyla verimliliğini ifade eder. Ancak hash rate, hash oranı veya karma hızı olarak da ifade edilir.

C57765D1 7F64 4CD0 AE8F 3EF8E0E8393B 1 201 a

CryptoQuant verilerine göre güncel Hash Rate tablosu

Madencilik ve Hash Rate

Madenciler, yeni bloklar eklemek veya blok doğrulamak için çözülmesi oldukça zor olan bazı matematiksel problemleri çözerler. Bu problemleri çözmek için saniyede milyonlarca işlem gerçekleştirirler. Ancak bu işlemleri için yüksek donanımlı bilgisayarlara ve elektrik enerjisine ihtiyaç duyarlar. Hash rate ise bu cihazların ne kadar hızlı/verimli olduğunu gösterir. İşlem gücünün bu kadar önemli olmasının nedeni: Cihazlar problemleri çözmek için ne kadar fazla tahminde bulunurlarsa; çözüme ulaşıp blokları doğrulamak da o denli çabuk olacaktır. Ayrıca hash rate ne kadar yüksek olursa madencinin yeni bloklar eklemesi de o kadar kolaylaşacağı için; madencinin blok ödülü kazanma ihtimali de artar.

Neden Önemli?

Hash oranı ile BTC arasında bir korelasyon olduğu fikri yaygındır. Bitcoin fiyatı yüksekse hash oranının da yüksek olduğu ancak Bitcoin fiyatının düşüşüyle hash oranının da düşmesi beklenir. Bitcoin düşünce madenciler enerji tüketimi ve diğer ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandıkları için madenciliği bırakma olasılıkları artar. Madencilerin çekilmesiyle de hash rate azalır. Hash oranının düşmesi demek; blockhain ağının siber saldırılara karşı güçsüzleşmesi anlamına gelir ve bu durum da fiyatı olumsuz etkiler.

 

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir