Kripto

Wiki, durdurma baskısına rağmen kripto bağışlarını kabul etmeye devam ediyor!

Google News Abone Ol

Kullanıcılardan Wikimedia Foundation’a kripto bağışlarını kabul etmeyi durdurma önerisini takiben, kâr amacı gütmeyen kuruluş kripto bağışlarıyla devam edeceğini doğruladı.

Katkıda bulunanlar, vakfı çevresel kaygılar nedeniyle kriptoda bağış yapma seçeneğini devre dışı bırakmaya teşvik etmek için bir araya geldi. Bununla birlikte, kuruluş, toplulukları içinde kripto ile ilgili konuşmaları sürekli olarak izleyecek olsa da, kripto bağışlarını kabul etmekten vazgeçmeyecek.

Wikimedia ekibinden Elise Flick, Wikimedia’nın bağış toplama yaklaşımının bağışçıları bulundukları yerde karşılamak olduğunu söyledi. Flick, vakfın “dünyanın farklı yerlerinde en çok istenen ödeme seçeneklerini sağlamayı” hedeflediğini belirtti. Bu, vakfın kripto para biriminde bağış yapabilmek için talepte bulunan bağışçılardan aldığı talepleri karşılamayı içerir.

“Mümkün olduğunca kapsayıcı olmak ve insanların kendilerini en rahat hissettikleri yöntemle katkıda bulunmalarına izin vermek istiyoruz.”

Wikimedia Foundation’dan üst düzey topluluk ilişkileri uzmanı Julia Brungs, orijinal teklifte Molly White’ın (GorillaWarfare) sorularına da yanıt verdi. Brungs’a göre bağışlar için en çok kullanılan kripto para Bitcoin (BTC) oldu. Ancak, kuruluş bunu hemen fiat’a dönüştürdü. Brungs, “Hiçbir zaman kripto para birimi tutmadık ve günlük bağışları önemli bir çevresel etkisi olmayan fiat para birimine (USD) dönüştürdük” dedi.

Yanıt ayrıca, Bitcoin’i doğrudan iklim değişikliğine katkıda bulunan bir faktör olarak bağlayan çok az kanıt olduğunu söyleyen Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’nden gelen verilere de atıfta bulundu. Veriler, “en kötü durumda bile (yani, yalnızca kömürle çalışan madencilik), Bitcoin’in çevresel ayak izinin şu anda en iyi ihtimalle marjinal kaldığını gösteriyor.”

Bu arada, tüm kuruluşlar kripto karşıtı topluluk geri bildirimi aldıktan sonra kripto bağışlarına devam etmeye istekli değil. Bu Ocak ayının başlarında Mozilla, bir kurucu ortaktan tepki aldıktan sonra kripto bağışlarını kabul etmeyi durdurdu. Bu karar nedeniyle Dogecoin’in yaratıcısı Mozilla’yı “Cahil, gerici bir internet çetesine yenik düştüğünüz için teşekkür ederiz” diyerek sert bir şekilde çarptı.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir