Kripto Haberleri

Uzmanlardan ABD’de enflasyonun 40 yılın rekorunu kırması hakkında yorumlar

Google News Abone Ol

ABD’de Nisan ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) raporunun yayınlanmasının ardından, bir grup ABD’li ekonomist ve bürokrat, enflasyonun yükseldiğini ve enflasyonun muhtemelen yavaşlamayacağını söylediler. Bununla birlikte, ABD Çalışma Bakanlığı istatistikleri, enflasyon verilerinin Mayıs ayında bir başka rekor seviyeye ulaşmasıyla TÜFE’nin bir önceki yıla göre %8,6 olduğunu ortaya çıkardı.

Mayıs ayı TÜFE verileri enflasyonun zirveye ulaşmadığını gösteriyor

ABD ekonomisi son aylarda pek de iç açıcı bir tablo çizmiyor. Buna neden olaraksa ekonominin covid virüsü nedeniyle zora girmesi ve trilyonlarca dolar teşvik basılması gösterilmekte. Şu anda görülen sonuçlara baktığımızdaysa ekonomide bir hata olabileceğine dair fikirler ortaya atılmaya başlandı.

Enflasyon, mal ve hizmetlerin maliyetindeki genel artıştır ve enflasyon oranlarının artmasıyla insanlar, enflasyon düşükken alabilecekleri kadar mal veya hizmet satın alamazlar. Raporlar, süpermarketlerdeki neredeyse her şeyin artık daha yüksek bir maliyeti olduğunu ve kira, benzin, araba ve konut gibi şeylerin fiyatlarının fırladığını gösteriyor. Buna ek olarak, politikacılar tarafından kamu enflasyonunun “geçici olacağını” söylense de mal ve hizmet fiyatları yükselmeye devam ediyor.

Nisan ayı TÜFE verileri yayınlandığında, bazıları enflasyonun hali hazırda pik yaptığını ve daha ada artamayacağını iddia etmişti. Ancak Mayıs ayı TÜFE verileri bu iddianın gerçekleşmediğini gösteriyor. Çalışma Bakanlığı’nın verilerinden yola çıkarak elde edilen ABD enflasyon verileri, geçen ayki TÜFE artışının %8,6 ile 40 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını gösteriyor.

Çalışma bakanlığının son ölçümleri, artan gıda, gaz ve enerji fiyatlarının TÜFE verilerini daha da yükselttiğini ve konut maliyetlerinin artan gıda, gaz ve enerji fiyatlarına en büyük katkıda bulunanlardan biri olduğunu göstermekte. Buna bağlı olarak da Amerika’da bazı işçilerin ücretlerinde küçük bir artış olurken, reel ücretler Nisan ayına göre %0,6 oranında düşüş yaşadı. Nisan verilerinin “en yüksek enflasyon” olduğunu iddia eden ekonomistler de bunun bir son olmadığını, mal ve hizmet maliyetlerinin artmaya devam ettiğini fark etmeye başladılar.

Morning Consult baş ekonomisti John Leer, Mayıs TÜFE’sinin onlar için üzücü olduğunu söyledi.

10 Haziran günü yaptığı bir konuşmada Leer, “Mayıs enflasyon verilerine bakıp hayal kırıklığına uğramamak zor. Henüz iyi olduğumuza dair herhangi bir işaret göremiyoruz” dedi.

ABD verileri kripto paraları da vurdu

ABD’den gelen son veriler kripto para piyasaları üzerinde de önemli bir etki göstermiş durumda. Geçtiğimiz gün açıklanan ABD TÜFE verileri ile birlikte piyasalarda ağır bir kan kaybı yaşandı. Bu durumdan en çok etkilenense, başta Bitcoin ve Ethereum oldu. Piyasaya yön veren ikilide yaşanan bu düşüşle birlikte kripto para piyasalarındaki isimlerin tamamı kırmızıya dönmüş durumda.

global kripto para piyasalari degeri

Haziran ayının ilk yedi günü kripto paralar için nispeten daha verimli geçse de bunun ardından gelen kötü olaylar ağır kayba yol açtı. Bununla birlikte de kripto paraların toplam market değeri bir günde neredeyse 65 milyar dolarlık bir kayıp yaşanmış durumda. Yaşanan bu son düşüş felaketi birçok yatırımcıyı zarara uğratırken ayı piyasalarına ilişkin yakın zamanlı teoriler de tekrar gündeme getirildi.

Piyasalardaki son düşüşle birlikte özellikle Bitcoin (BTC) için daha fazla düşüş yaşanmasından endişe ediliyor.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir