BlockhainKripto

Planlar suya düştü, UST’de düşüş devam ediyor !

Google News Abone Ol

Düşüşün ana aktörlerinden olan Terra (UST) ve Luna bu haftanın en çok konuşulan tokenleri oldular. Stablecoin’ler için acil kurtarma planları tasarlanmıştı lakin, planlar suya düşmüş gözüküyor. UST‘de düşüş tam gaz devam etmekte.

12 mayıs öğlen saatlerinde UST %30 oranında bir düşüş yaşayarak 24 saat içerisinde toplam %12’lik bir düşüş yaşadı. Luna’da bir saatte %52 , 24 saat içerisinde ise toplam %99 düşüş yaşadı. Son yaşanan düşüşler, acil kurtarma planlarının  etkisiz kaldığını destekler nitelikte.

Acil kurtarma planında neler vardı ?

Terranın topluluk havuzundaki UST’yi yakması söz konusuydu, çünkü topluluk havuzunda yaklaşık 1 milyar UST var. 386 milyon dolarlık bir değer söz konusu. Ethereum blok zincirinde bulunan, likidite teşvikleri için kullanılan 371 milyar UST yakılması da acil kurtarma planı arasındaydı. 240 milyon Luna’nın stoke edilmesi, Luna’nın düşmesi durumunda Luna’ya karşı yapılacak saldırıların önüne geçilmesi söz konusuydu.

Önlemler etkisiz kaldı

UST ve Luna’nın birbiri üzerindeki baskısı Luna’nın düşüşünde etkili olmakta. Yetkililer UST’nin 1 dolarda sabitlenmemesi durumunda Luna’nın düzelemeyeceği kanaatinde. UST 1 dolarda sabitlendikten sonra Luna ile ilgilenmesi söz konusu. UST arzının önemli bir kısmı eritilmesi ve UST üzerindeki baskıların azaltılması planlanmıştı, lakin planlandığı gibi gitmediği aşikar.

Ekip her ne kadar canla başla tedbir planları almaya çalışsa da uzmanlar alınan tedbirlerin yetersiz olduğu kanaatinde. Kripto para uzmanları alınan tedbirlerin yetersiz olmasını Luna’nın %98 oranında değer kaybına bağlıyorlar.

Bugün tekrar düşüş olmaz diyenler pişman oldular

Luna’da yaşanan %95’lik düşüşten sonra bugün tekrar düşüş olmayacağını düşünenler yanıldılar. Luna bugün de %98 ‘lik bir  değer kaybı ile karşı karşıya. Luna’daki belirsizlik devam ediyor. Günler öncesinde 10 dolar civarı seyreden Luna son saatlerde 0,02 doları gördü.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir