Kripto Haberleri

Uniswap DAO, yeni bir Vakıf oluşturarak çalışmaları genişletmeyi planlıyor

Google News Abone Ol

Uniswap Foundation, protokolü ölçeklendirmeye odaklanan başka bir varlık oluşturmayı hedeflediğini açıkladı. Bununla birlikte de ağ için bir vakıf oluşturulması planlanıyor.

Uniswap DAO, protokolü genişletmek ve çalışma kapsamını artırabilmek adına Uniswap Labs ile çalışmak üzere bağımsız bir Uniswap Vakfı oluşturma olasılığını tartışmaya açtı. Bu da yatırımcılar arasındaki heyecanı artırmış durumda.

Uniswap Vakfı önerisi

En popüler Web3 merkeziyetsiz kripto para borsalarından biri olan Uniswap için yeni bir yönetim organı önerisi yapıldı. Bugün, Uniswap Yönetişim Forumu’nda bağımsız bir Uniswap Vakfı oluşturma önerisi sunuldu. Yapılan açıklamadaysa, “Vakfın amacı çok işlevli olacaktır: protokolün büyümesini desteklemek, yönetim sürecini canlandırmak ve merkezi olmayan değişim protokolünü desteklemek amaçlı hazırlanıyor.” ibaresi yer aldı. Teklif, vakfın Uniswap hibe programını işletmesi için 60 milyon dolar da talep etmekte. Program topladığı bu fon sayesinde, protokol büyümesi, topluluk büyümesi, araştırma ve tasarım, merkezi olmayan karar verme ve yönetişime adanmış projeleri finanse edilecek. Ayrıca, üç yıl içinde ekibe 14 milyon dolarlık işletme fonu ödenmesi talebi de yapıldı. Planlamalara göre, 18 ay sonra vakfın ek finansman için yeni bir teklifle DAO’ya geri dönmesi planlanmakta.

Teklif, yönetişime katılmak için ek 2,5 milyon UNI token (haber saatleri itibariyle 21.7 milyon doların üzerinde) gerektiriyor. Tutar DAO tarafından geri çekilebilir ve yönetim dışında herhangi bir amaç için kullanılamaz olacak.

Uniswap Labs’tan “tamamen bağımsız” olduğunu iddia etse de, vakıf yine de eski Uniswap Labs Personel Şefi Devin Walsh ve Hibe Programı Başkanı Ken Ng tarafından yönetilecek. Walsh ve Ng, vakfın çeşitli projelerinde çalışmak üzere on üye daha almayı planladıklarını açıkladı. Dört danışman da hali hazırda atanmış durumda ve diğer üye veya üyelerin, teklifin sunulmasından sonraki üç ay içinde Walsh ve Ng’ye katılması planlanıyor.

Duyurunun ardından, Uniswap kurucusu Hayden Adams, heyecanını paylaşan bir dizi tweet paylaştı ve şu açıklamayı yaptı:

“Protokolün büyümesine yardımcı olacak ve seçkin topluluk üyeleri tarafından yönetilen topluluk katkısını ve yönetimini kolaylaştıracak yeni bir kuruluştur (Labs’tan tamamen bağımsız).”

Uniswap, Haziran ayında kullanıcılarına kripto para birimleriyle birlikte NFT ticareti yapma olanağı sunacağını da duyurmuştu. Tüm bu haberlerin ardından kendini geliştireceğini kanıtlamış olan merkeziyetsiz borsanın token birimi UNI için son 24 saat hareketli geçti. Gün içerisinde yükseliş denemelerinde bulunmuş olsa da UNI token için son 24 saat %3 düşüşle geçti ve token şu anda 8.73 dolardan işlem görüyor.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir