Altcoin HaberleriBitcoin HaberleriBlockhainEditörün SeçimiKriptoKripto Haberleri
Trend

Ukrayna’nın en büyük bankası, Grivna ile Bitcoin alımlarını durdurdu!

Google News Abone Ol

Ukrayna hükümeti, Rus ordusunun devam eden saldırıları sırasında Bitcoin’i (BTC) yasallaştırmak için harekete geçerken, en büyük yerel bankalardan bazılarının müşterilerinin ulusal para birimini kullanarak BTC satın almalarını yasakladığı bildirildi.

Grivna ile Bitcoin Satın Almak Yasaklandı!

Endüstri yayını Forklog’un Perşembe günü bildirdiğine göre, Ukrayna’nın en büyük ticari bankası PrivatBank, müşterilerinin ulusal para birimi Grivnası (UAH) ile Bitcoin satın almalarını geçici olarak kısıtladı.

privat bank

PrivatBank’tan bir sözcüye atıfta bulunan raporda, en son PrivatBank kısıtlamalarının Ukrayna Ulusal Bankası’ndan gelen bir emirle uyumlu olduğu belirtiliyor. Kısıtlamaların ülkedeki mevcut sıkıyönetim döneminde geçerli olacağı bildiriliyor.

Açıklama, Binance’in Ukrayna bölümünün Çarşamba günü PrivatBank’ın kripto para birimi kısıtlamalarını bildirmesinden kısa bir süre sonra geldi.

Binance Ukrayna, Facebook Üzerinden Bildirdi!

Binance Ukrayna, Facebook’ta yaptığı bir paylaşımda, “PrivatBank’ın Mart 2022’den itibaren istisnasız tüm kripto borsalarında UAH ile işlemleri desteklemeyeceğini size bildirmek isteriz.” Dedi.

Binance ayrıca, diğer bankaların da benzer bir kararı her an verebileceğini belirterek, müşterilerine eşler arası (P2P) değişim hizmetini kullanmalarını tavsiye etti.

Çok sayıda rapor PrivatBank’ın müşterilerin kripto satın almasını kısıtladığını öne sürerken, bazı büyük Ukraynalı kripto borsaları görünüşe göre UAH ile BTC alımlarını destekliyor. Kuna borsasının kurucusu Michael Chobanian, Kuna borsası aracılığıyla PrivatBank’ta hem kripto alımlarının hem de Grivnası ile para çekme işlemlerinin Cuma günü itibariyle iyi çalıştığını söyledi.

Chobanian, “Her şey her zamanki gibi çalışıyor, özellikle savaş sırasında kimse hiçbir şeyi engellemedi” dedi.

Bankanın resmi web sitesine göre PrivatBank, sıkıyönetim kapsamında finansal istikrarı korumak, kredi tatilleri sağlamak ve para çekme limitlerini artırmak için birçok adım attı.

Bazı Kullanıcılar Bankaların Kripto Borsalarıyla İlişkili Kullanıcı Hesaplarını Engellediğini Belirtti!

PrivatBank’ın kriptoyla ilgili kısıtlamalarına ilişkin ilk raporlar Şubat ayının sonlarında ortaya çıktı ve bazı kullanıcılar bankaların LocalBitcoins gibi P2P kripto borsalarıyla ilişkili kullanıcı hesaplarını engellediğini belirtti.

İlgili: Katar, Dijital Para ve Dijital Banka Başlatmayı Düşünürken Dokuz Ülke Halihazırda Kendi Parasına Sahip!

Çarşamba günü, Ukrayna cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyy, ülkenin düzenlenmiş bir kripto pazarını işletmesi için yasal bir çerçeve oluşturmak için bir yasa imzaladı. Ukrayna hükümeti düzenlemeleri kabul etmek için aktif olarak çalışıyordu ve Ukrayna parlamentosu yasayı Şubat ortasındaki ikinci okumasında geçirdi.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir