Haftalık Bülten
Trend

Ukrayna Bağışlanan 15 Milyon Dolarlık Kripto Varlığı Askeri Teçhizata Harcadı

Kripto para bağışları akmaya devam ederken, Ukrayna hükümeti fonları nasıl kullandığı konusunda şeffaf davranıyor. Ukrayna Dijital Dönüşüm bakan yardımcısı Alex Bornyakov, Ukrayna'nın Cuma günü teslim edilen kurşun geçirmez yelekler de dahil olmak üzere kripto para birimi bağışlarının 15 milyon dolarını savaş teçhizatına harcadığını söyledi.

Google News Abone Ol

Ukrayna ve Kripto Varlıklar

Kripto para bağışları akmaya devam ederken, Ukrayna hükümeti fonları nasıl kullandığı konusunda şeffaf davranıyor.

Ukrayna Dijital Dönüşüm bakan yardımcısı Alex Bornyakov, Ukrayna’nın Cuma günü teslim edilen kurşun geçirmez yelekler de dahil olmak üzere kripto para birimi bağışlarının 15 milyon dolarını savaş teçhizatına harcadığını söyledi.

Ülkenin bilgi teknoloji endüstrisini yükseltmek ve yüksek hızlı internet erişimi sağlamak için iki yıl önce kurulan Dijital Dönüşüm Bakanlığı, Avrupa ve ABD’de kurşun geçirmez yelek, gıda, bandaj ve gece görüş ekipmanı için askeri tedarikçiler bulmayı başardı. Bazı tedarikçiler kriptoyu kabul ederken, diğerleri sadece euro veya dolar kabul ediyor, bu da kripto varlıklarının bu fiat para birimlerine dönüştürülmesini gerektiriyor.

Ukrayna HC3BCkC3BCmeti Bir Kripto Para BorsasC4B1 ile AnlaC59FtC4B1

 

Ukrayna’nın Gelecekle İlgili Beklentileri

Bornyakov, Bloomberg ile bir Zoom röportajında, hükümetin önümüzdeki birkaç gün içinde şimdiye kadar alınan kripto bağışlarını (56.8 milyon) ikiye katlamayı beklediğini söyledi. Bağışlanan paranın çoğu Bitcoin ve Ethereum’dan geldi. Buna karşılık, daha küçük miktarlarda Tether, Polkadot (5.8 milyon dolar), Solana ve hatta 200 bin doların üzerinde bir CryptoPunk ve sanatçı Pak tarafından yaratılan 1.86 milyon dolar değerinde Julian Assange NFT’leri de dahil olmak üzere NFT’lerden geldi.

İlginizi Çekebilir: Rus Bankası Kripto Alanına Girmeye Hazırlanıyor!

Bakan, “Bağışların çoğunun insanlardan geldiğini” söylerken, bazı şirketler de yardımda bulunuyor. Bağış yapan şirketler göz önüne alındığında, bunlardan biri, ABD merkezli borsa FTX yardımıyla kripto paraları Ukrayna’da harcamak üzere ABD dolarına dönüştürmeyi amaçlayan bir fon olan Aid for Ukraine. Fonun kripto parası, Ukrayna merkez bankasına yatırılmak üzere dolara çevrilecek. Fon, Solana’nın kurucu ortağı Anatoly Yakovenko ve kripto staking şirketi Everstake’in CEO’su Sergey Vasylchuk tarafından başlatıldı. Vasylchuk daha önce Merkez Bankası Dijital Para Birimi geliştirmek için Ukrayna hükümetiyle birlikte çalışmıştı.

Anatoly Yakovenko Biography

Anatoly Yakovenko

Çalışmalarda NFT koleksiyonu

Bornyakov, bakanlığın Ukrayna’nın devam eden savunması için fon toplamak amacıyla iki haftadan kısa bir süre içinde hazır olabilecek bir NFT koleksiyonu oluşturmak için iki şirketi görevlendirdiğini söyledi. NFT’lerin sınırlı olup olmayacağı ve neye benzeyeceği henüz belirlenmedi.

Bakanlığın, mavi bandana takan ve sigara içen bir karakterin 8 bitlik görüntüsünü gösteren CryptoPunk #5364’ü veya bağış olarak aldığı birçok NFT’yi satma planı yok.

Ukrayna NFT

Birçok Dolandırıcı Yararlanıyor

Dolandırıcılar, Ukrayna’ya yardım etmek isteyen kişileri hedef alarak ve para göndermeleri için gerçek olmayan adresler vererek bu durumu istismar etti. 26 Şubat 2022 Cumartesi günü, Ukrayna hükümeti halka kripto bağışları için çağrıda bulundu ve Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin’den kullanıcıları, adreslerin bir dolandırıcılık adresi olmadığından emin olmadan adreslere para göndermemeye çağırdı. “Bu bilgi ortamı olabildiğince düşmanca, aşırı dikkatli olun.”

Bununla birlikte, bağışlar akmaya devam etti ve belki de nihayet bankacılık sistemi acil ihtiyaçları destekleyemediğinde kripto için gerçek dünyada bir kullanım örneği yarattı. Bitcoin veya ethereum transfer etmek için gereken süre, geleneksel havale ödemeleri için gereken süreden çok daha azdır.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir