Altcoin HaberleriBitcoin HaberleriBlockchain HaberleriKriptoKripto Haberleri

UBI’den Jack Dorsey: Bitcoin şeffaflığı ve uzun vadeli düşünmeyi teşvik ediyor!

Google News Abone Ol

Twitter kurucu ortağı ve Block (önceden Square) CEO’su Jack Dorsey, ABD kongre adayı ve tam zamanlı bir ilkokul öğretmeni olan Aarika Rhodes ile Bitcoin (BTC) destekli evrensel temel gelir (UBI) stratejisinin etkilerini tartıştı.

Dorsey, mevcut merkezi finansal sistemdeki şeffaflık eksikliğine işaret ederken, “Bilginin belirsizliği, insanları kendileri, toplulukları veya aileleri için çalışmayan olumsuz (finansal) davranışlara zorluyor ve teşvik ediyor” dedi.

“Bitcoin’de odaklanılması gereken bir şey varsa – işlemler şeffaf, kodlar şeffaf, politikaları şeffaf.”

BTC’nin bu temeli, Dorsey’in fiat para birimini kullanmanın doğrudan bir sonucu olarak çok sayıda kullanım durumunu ve sorunu çözme potansiyeline sahip olduğuna inandığı şeydir. Start Small dahil olmak üzere iş girişimleri aracılığıyla girişimci, UBI üzerinde deney yapmak için Amerika Birleşik Devletleri ve denizaşırı ülkelerde 55 milyon doların üzerinde yatırım yaptı.

“Bitcoin ile de UBI benzeri konseptin bir testini yapmak üzereyiz.”

Dorsey’in BTC destekli UBI deneyi, Bitcoin standartlarına uyan küçük ölçekli bir kapalı döngü satıcı ve tüccar topluluğu oluşturmayı içerecek. Mutluluk katsayısına ve katılma isteğine dayanarak, geniş ölçekli uygulama için kullanım örneklerini belirlemeyi amaçlıyor.

Rhodes, Bitcoin’i dahil etmenin bankacılık ücretleriyle ilgili maliyetleri azaltacağına kuvvetle inanıyor:

“Lightning (şebeke) gibi bir şeyiniz olduğunda, çok düşük ücretlerle işlem yapabileceğiniz herkes için bir avantajdır. Ekonomik olarak nerede olduğu önemli değil.”

Finansal okuryazarlık açısından Dorsey, Bitcoin standardını benimsemenin uzun vadeli düşünmeyi teşvik ettiğini, ancak BTC destekli evrensel temel gelire yönelik şüpheciliğinin devam eden deneylerin gösterdiği sonuçlara dayanarak azalacağını söyledi:

“Sadece bu ona (BTC) sahip olma eylemi, insanların zihniyetlerini net pozitif ve toplulukları boyunca birleşen temel yollarla değiştirecek ve çevrelerindeki satıcılar ve tüccarlar gibi diğer eylemleri benzer şeyler yapmaya teşvik edecek.”

Dorsey, Bitcoin standardı ile gelen faydaların yanı sıra olumsuz etkileri konusunda da temkinli.

Son notta, hükümet politikalarındaki verimsizlikleri ve UBI’nin bazı zorlukların üstesinden gelmesine nasıl yardımcı olduğunu vurguladı:

“İnsanlara doğrudan para vererek yardım etmeyi düşünüyorsanız, hükümetlerin (federal ve yerel) bu mevcut destek yapılarına harcadığı paradan çok daha iyidir. İnsanlara yardım etmiyor.”

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor ile yakın zamanda yapılan bir röportajda Dorsey, Facebook’un (daha sonra Meta olarak yeniden adlandırıldı) kendi para birimi olan Diem’i oluşturmaya çalışmak yerine Bitcoin gibi açık uçlu bir protokol kullanması gerektiğini belirtti.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir