Metaverse Haberleri

TRT, Metaverse’e girme kararı aldı

Google News Abone Ol

Türkiye’nin kamu yayın kuruluşu olan TRT, geleceğe yönelik haberler üretmeyi amaçlayan TRT Metaverse projesini duyurdu. Giderek büyüyen sektöre kayıtsız kalamayan TRT, medya ve yayıncılığın geleceğini şekillendirmesini umduğu çığır açan yeni projesini duyurdu.

TRT Metaverse projesi, 10 Haziran’da İstanbul’da düzenlenen ‘TRT Metaverse & Broadcasting Forum’da TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı ve İletişim Bürosu Başkanı Fahrettin Altun’un açılış konuşmalarıyla kamuoyuna tanıtıldı.

Forum, TRT’nin geleceğe yönelik kamu vizyonunu netleştirmeyi ve izleyicilere cesur, yeni ve heyecan verici üç boyutlu bir dünya sunmayı amaçlıyor.

Altun, açılış konuşmasında, TRT’nin Türkiye’deki ilk televizyon şirketi olduğunu ve medyaya liderlik etmeye devam edeceğini söyledi.

Büyüyen Metaverse sektörüne TRT de dahil oluyor

Dünya genelinde birçok çok uluslu şirketin katılımıyla büyüyen Metaverse sektörüne artık TRT de dahil oluyor. Forumda yapılan açıklamalarda bu sanal dünyanın avantajlarından ve neden bu alana girilmesi gerekildiğinden bahsedildi.

TRT, Türkiye’de Metaverse dünyasına giriş yapacağını duyuran ilk şirket değil. Daha öncesinde çeşitli bankalar ve teknoloji şirketlerinin de yine bu dijital dünyaya giriş yapacaklarını açıkladıklarını duymuştuk. Ancak, TRT’nin yeni duyurduğu bu atılımı ülkedeki radyo ve televizyonculuk sektörünün yeni bir boyuta aktarılması için öncü hareket olabilir. Forum’da hareketin önemleri hakkında konuşan Fahrettin Altun, açıklamasında, Türkiye gibi kendinden çok daha büyük bir gönül sınırlarını temsil eden bir ülkenin Metaverse’ün inşa sürecinin önemli bir parçası olması gerektiğine inandığını aktardı. Buna ek olarak Altun’un açıklamaları şu şekilde devam ediyor:

“Bildiğiniz üzere stratejik iletişimin kurumsallaşması çalışmalarının çatısını Türkiye iletişim modeli oluşturuyor. Bu model iletişim konusunda iddia ve ilkelerimizi net şekilde ortaya koyduğu gibi tüm bu yeni dijital teknoloji trendlerini de ihtiva ediyor. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı olarak devlet ve millet iletişiminin kalbinin attığı CİMER ile iletişimde söylem biriminin merkezi araçlarından biri olan devlet enformasyon sistemimizin yanına yeni projelerimizi ekliyoruz.

Çalışmalarını tamamladığımız Stratejik İletişim Yönetim Platformu ve dünyanın ilk kamu içerik platformu olan icerik.gov.tr’nin beta sürümlerinin hazır olduğunu duyurmak istiyorum. Önümüzdeki dönemde bu iki yeni projemizi Metaverse ile de uyumlu hale getireceğiz.”

Fahrettin Altun tarafından TRT’nin düzenlediği Metaverse ve Yayıncılık Forumu’nun da ne kadar önemli olduğuna ilişkin açıklamalar yapıldı. Türkiye’de teknoloji alanındaki lider isimlerle birlikte çalışacaklarını açıklayan Altun, Türkiye’nin Metaverse dünyasına önderlik yapmak istediğini ekledi.

Düzenlenen forumun 4 farklı panelden oluşacağı bildirilmiş durumda. Düzenlenen birinci panelde Metaverse’ün tasarımı hakkında uzmanlar tarafından çeşitli bilgiler aktarılacağı bildirildi. İkinci paneldeyse bu sanal dünyanın bir özgürlük vaat edip etmediği noktasında fikir yürütülecek. Bunun bir distopya olacağına dair fikirle karşılaştırılacak olan ikinci panelin isminin ise  “Sırada Ne Var: İnsanlık 2.0?” olacağı açıklandı.

Düzenlenen üçüncü paneldeyse daha çok oyun alanına ilişkin yapılan çalışmalar ele alınacak. Şirketlerin bu teknolojiden nasıl fayda edebileceğine ilişkin görüşlerin yer alacağı üçüncü panelin büyük bir ilgi görmesi bekleniyor.

TRT Metaverse Forumu’nun dördüncü ve son panelindeyse Metaverse çağında medya, sanat, moda ve eğitime dair konular işlenecek.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir