Kripto Haberleri

Tron’un USDD’si yeni bir Terra çöküşü yaratma riskiyle karşı karşıya!

Google News Abone Ol

Tron tarafından Mayıs ayında, Terra’nın LUNC (eski adıyla LUNA) ve UST tokenlerinin patlamasıyla aynı zamanda, USDD’yi piyasaya sürdü. Bunun ardından da stablecoin projesi kısa süre önce 1 dolarlık eşit dengesinden çıkarıldı ve çöküş korkularını artırdı.

Tron’un USDD’si 1 dolar eşitlemesini kaybetti

Tron’un istikrarlı USDD coin projesi1 dolarda fiksasyonunu korumaya çalışsa da iki sent düştü ve şu anda 0.98 dolarlık bir değere sahip. USDD, Terra’nın UST çöküşü sırasında Mayıs 2022’de piyasaya sürüldü ve Tron’un kurucusu Justin Sun, TerraUSD ile benzer bir kaderi önlemek için özel adımlar atıldığını belirtti.

Tron kurucusu Sun, TerraUSD’nin (UST) devasa çöküşü hakkında yorum yaptı ve Tron topluluğuna USDD stabil coin biriminin çok güvenli olduğuna ve Tron DAO Reserve’in “de-peg” ile mücadele etmek için gerekli tüm adımları atacağına dair güvence verdi. Sun’ın bu açıklamalarına rağmen, USDD şu anda tam anlamıyla 1 dolarlık seviyesine bir türlü erişemiyor.

27 Haziran 2022’de 0,99 dolara düştükten sonra USDD’nin fiyatı 29 Haziran’a dakikalar kala 0,98 dolara kadar gerilemiş durumda. Tron DAO Reserve, Bitcoin, USD Coin (USDC) ve Tron (TRX) ile birlikte proje için toplamda 2 milyar dolardan fazla para harcayarak rezerv oluşturdu.

Uzmanlar, USDD’yi 1 dolar için savunmanın Tron DAO rezervleri için maliyetli bir çalışma olabileceğini tahmin ediyor.  Bununla birlikte, kendi kendini internet dedektifi ilan eden Coffeezilla da, Justin Sun’ın yeni USDD sabit token projesini araştırmaya başladı. Coffeezilla, projenin hali hazırda dağılma ve başka bir UST olma yolunda olduğu görüşüne sahip. Yakın tarihli bir YouTube videosunda Coffeezilla, 723 milyon dolarlık piyasa değeri olan USDD’nin buna rağmen, merkezi olmayan algoritmik istikrarlı bir kripto para olmaktan uzak olduğunu söyledi.

Dedektif, USDD’nin tasarımının büyük çöküş yaşayan LUNA UST’nin tasarımına benzer olduğunu iddia ediyor. Bu token için de kullanıcılar stablecoin oluşturmak için TRON (TRX) yakmaktadır. Buradaki tek fark, beyaz listedeki kurumların USDD kazanması ve TRON için USDD yakma mekanizmasının olmamasıdır. Bu durum aslında USDD için iyi ve istikrarlı paraları bir ölüm sarmalına itmek için arbitraja pek fazla yer vermemektedir. Ancak bunun haricinde Tron’un algoritmik varlıklarını kararsız hale getirdiği belirtiliyor. Tron’un USDD projesi için bir DAO rezerv garantisi olmasına rağmen, Coffeezilla ve yatırımcılar istikrarlı bir sabit kur oluşturulmasının başarılıp başarılamayacağından halen emin değiller.

Tron DAO rezerviyle ilişkili Bitcoin cüzdanının iki yıldan fazla bir süredir var olduğu göz önüne alındığında, Justin Sun’ın DAO yerine doğrudan cüzdanı kontrol etmesi muhtemel görünüyor. Ayrıca Sun’ın dolaşımdaki USDD arzının yaklaşık %94’ünü oluşturduğu göz önüne alındığında, stablecoin projesinin merkeziyetsiz olmaktan uzak olduğu iddia edilmekte.

usdd değer

Tron fiyatı bu gece de bir miktar değer kaybına tanık olurken, USDD de dolara karşı değerini geri almak için mücadele etti. USDD fiyatı şu anda 0,98 dolar ve 1 dolara tekrardan yükselmeye çalışıyor. TradingView üzerinden alınan verilere göre USDD, 13 Haziran 2022’de ilk olarak sabit durumunu kaybetti, o zamandan beri de stablecoin projesi geri dönüş yapmak için mücadele ediyor.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir