KriptoKripto Haberleri

Trezor tartışmalı adres doğrulama protokolünü kaldırıyor!

Google News Abone Ol

2019’dan bu yana, İsviçreli finansal kripto aracıları, Bitcoin çekme ve müşterilerinin gözetimsiz cüzdanlarına para yatırma işlemleri için harici bir cüzdan adresinin sahipliğinin kanıtını talep ediyor. Bunun için kullanılan bir otomatik mekanizma, Address Ownership Proof Protocol veya AOPP’dir.

Trezor donanım cüzdanı, geçen haftaki Ocak güncellemesinin bir parçası olarak AOPP imzasını tanıttı ve kullanıcıların belirli yargı bölgelerinde kullanılan AOPP standardına uygun imzalar oluşturmasına olanak sağladı. 28 Ocak’ta Trezor, “son geri bildirimlerin dikkatlice değerlendirilmesinin ardından” bir sonraki Trezor Suite güncellemesinde bu protokolü kaldıracağını duyurdu.

Son geri bildirimler, AOPP kullanımının Trezor’un daha fazla düzenlemeye desteğini ve potansiyel bir gizlilik kaybını göz ardı ettiğini gösterdiğinden endişe duyan Reddit ve Twitter kullanıcılarına atıfta bulunuyor.

Kaldırma işlemini açıklayan bir blog gönderisinde Trezor, “bu özelliğin nasıl alınacağını hafife aldığını” ancak şirketin “kamuoyunun incelemesini memnuniyetle karşıladığını” itiraf etti. Kullanıcılarını dinlemesi ve bu kadar hızlı tepki vermesi, sosyal medya duyarlılığının gücünü gösteriyor.

Donanım cüzdanı üreticisi, AOPP ile ilgili düzenlemelere, yani Bitcoin satın almak için Müşterinizi Tanıyın veya KYC gibi katı bir tanımlama sürecinin kullanılmasıyla ilişkili veri sızıntısı risklerine aykırı olduğunu iddia etti. Şirket amacını açıkladı:

“Tek amacımız, sıkı düzenlemelere sahip ülkelerdeki kullanıcılar için kendi kendini gözetim altına almayı kolaylaştırmaktı, ancak bunun, kabul etmediğimiz düzenlemelere proaktif bir uyum olarak görülmesi durumunda, sonuçta yarardan çok zararın olabileceğini kabul ediyoruz. “

Sparrow Wallet, Samourai Wallet ve BlueWallet gibi diğer donanım cüzdanları da Trezor’u takip etmeye ve otomatik protokolü kaldırmaya karar verdi.

AOPP protokolü velayet dışı cüzdan kullanıcılarını doğrudan veya olumsuz etkilemese de, ademi merkeziyetçilik ve özgürlük, gizliliğe değer veren kripto topluluğunun temel ilkeleridir. Ana endişe, AOPP’nin uygulanmasının artan hükümet etkisi ve gözetimi için bir emsal oluşturabileceğidir.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir