Nedir ?

Token ve Coin Nedir? Farkları nelerdir? 

Sıklıkla karıştırılan Coin ve Token ne demektir? Farkları nelerdir?

Google News Abone Ol

Token ve Coin Nedir? Farkları nelerdir?

Kripto para ekosisteminin en sık kullanılan terimlerinden olan token ve coin birçok yatırımcı tarafından birbiri yerine kullanılmaktadır. Ancak bu iki terim arasında belirli farklar bulunmaktadır.

2

İlgili Makaleler

Coin nedir?

Kendisine ait blockchaine sahip dijital para birimlerine coin denmektedir. Coinler kendi blockchain ağına sahiptir. Buna örnek olarak Bitcoin verilebilir. Genellikle coinler, ağ içinde belli bir amaca hizmet eder. Örneğin, işlem ücretlerini ödemek ve staking gibi.

Monero (XMR) ve Ethereum (ETH) gibi projeler coinlere örnek olarak verilebilir. Ortak noktaları, her birinin kendi blok zincirine sahip olmasıdır. ETH Ethereum blockchain ağı içinde kullanılmaktadır. XMR ise Monero blockchain’in üzerinde işlem görmektedir.

aer

Token nedir?

Belirli bir ekosistemin içinde kullanılabilen dijital varlıklara token denir. Tokenler, önceden var olan blockchainlerin üzerine inşa edilir. Kendilerine ait blockchain ağına sahip değillerdir. Coinlerle benzer özelliklere  sahip olabilirler. Örnek olarak Binance Smart Chain’deki BUSD verilebilir.

ttt

 

COİN İLE TOKEN ARASINDAKİ FARKLAR NEDİR?

 

Token ve coin arasındaki en büyük fark; coin kriptoloji kullanılarak oluşturulur ve kendisine ait bir blockchaine sahiptir, token ise hali hazırda oluşturulmuş olan bir blok zinciri kullanılarak elde edilir. Tokenlar farklı projeler aracılığıyla üretilir ve ödeme yöntemi olarak da kullanılabilen dijital varlıklardır. Token oluşturmak farklı bir blok zinciri kullanılarak yapıldığı için oldukça basittir ancak coin oluşturmak token kıyasla daha fazla emek ister. Coin  dijital bir paradır, token ise dijital bir varlıktır.

 

Burada ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto’nun görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir