Altcoin HaberleriBitcoin HaberleriBlockhainKripto HaberleriTürk Endeksleri

Tether ve SHIB, Enflasyonla Mücadele Eden Türkiye’de Lira Düşerken Bitcoin ile Rekabet Ediyor!

Google News Abone Ol

Yüksek enflasyon ve düşen bir para birimiyle karşı karşıya olan Türk vatandaşları, bitcoin’i bir değer deposu olarak benimseyen bazı yabancı kamu şirketlerinin örneklerinden kaçınıyor. Bunun yerine, shiba inu (SHIB) ve stabilcoin tether (USDT) gibi alternatif kripto para birimlerine akın ediyorlar.

Kripto borsası Binance’deki bitcoin-Türk lirası döviz çiftindeki işlem hacmi, Kasım ayında 918 milyon $’a ulaştı ve bu, shiba inu-lira değerinin 5,26 milyar $ ve tether-lira’nın 5,58 milyar $’lık seviyesinin beşte birinden daha az.

Toronto merkezli kripto platformu FRNT Financial’ın veri ve analitik başkanı Strahinja Savic bir e-postada, “Veriler, liranın karşı karşıya olduğu istikrarsızlığa rağmen, yerel tüccarların SHIB gibi madeni paralarla ilişkili istisnai getirilerden hala etkilendiğini gösteriyor” dedi.

Kasım ayında, enflasyon %20’nin üzerine çıkmasına ve ABD Merkez Bankası’nın likidite artırma, varlık satın alma programını azaltmaya başlamasına rağmen merkez bankasının faiz oranlarını düşürmesinin ardından lira dolar karşısında yaklaşık %40 değer kaybetti. Para birimi bu yıl %87 değer kaybetti ve art arda dokuzuncu yıllık düşüşünü kaydetme yolunda ilerliyor. Bu gibi durumlarda, altın da dahil olmak üzere yerel para biriminde fiyatlandırılan hemen hemen her şeye talep artar.

1 katrilyon tokenlik devasa arzıyla SHIB, büyük madeni paralara kıyasla son derece ucuz. SHIB/TRY yazının yazıldığı sırada Binance’de 0.00049 lira civarında işlem görürken BTC/TRY 686.580 liradan el değiştiriyordu.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir