Nedir ?

Tether Nedir?

Tether'in özellikleri ve kullanım alanları

Google News Abone Ol

Tether Nedir?

Dünyanın ilk stablecoin’i olan Tether, (USDT)  ERC-20 protokolüne üzerinden işlem yapmaktadır. 2014’te RealCoin adıyla ortaya çıkan ancak 2015’te yeni adına kavuşan Tether, kripto para endüstrisinin bazı önemli sorunlarına  çözüm bulmasıyla kısa sürede milyarlarca dolarlık piyasa değerine ulaşmıştır. USDT çoğu kripto borsasından alınabilir.

ABD dolarının sanal versiyonu olan  Tether, dolaşımdaki her bir USDT için rezervde 1 USD tutularak bire bir endeksli olarak kullanıma sunulmuştur.  Hong Kong merkezli şirket piyasada bulunan her bir Tether (USDT) kripto para karşılığında kasasında 1 ABD doları olduğunu iddia etmektedir.

İlgili Makaleler

tether teknik grafik

Sabitlik, şeffaflık ve düşük işlem ücretleriyle ön plana çıkan Tether, fiat paralarla kripto para birimleri arasında bir köprü görevi görmektedir. Bitcoin ile gerçekleştirilen alım-satım işlemlerinin yüzde 80’den fazlası Tether ile yapılmaktadır.

Sabit coinlerin en popüleri olan Tether, kripto para ekosisteminin çok önemli bir öğesidir. Ocak 2022 itibarıyla piyasa değeri yaklaşık 78 milyar USD olan Tether; Bitcoin, Ethereum ve BNB’nin ardından dördüncü en büyük kripto paradır. Hacim olarak çoğu zaman Bitcoin’i de geçerek birinci sırada yer almaktadır.

USDT’nin Önemli Özellikleri

  • 1’e 1 oran (USD-USDT arasında)
  • İstikrar (USD’nin istikrarlı olabileceği kadar)
  • Farklı blockchainler üzerinde kullanılabilirlik
  • Geleneksel kripto paralara kıyasla geniş kullanım alanları

kayra3

Diğer Tether kripto paralar

Tether, USDT dışında başka sabit coinlere de sahiptir:

  • EURT:Euro’ya endeksli Tether coin
  • XAUT:Fiziksel altına endeksli Tether coin
  • CNHT:Çin Yuanına endeksli Tether coin

Sabit coinler, kullanıcıların Fiat para birimleri ve kripto paralar arasında birkaç kez çevrim yapması zorunluluğunu ortadan kaldırarak kripto alım satımı dünyasına büyük bir kolaylık sunmuştur. Dolayısıyla USDT, kripto alım satımı için bulundurulabilecek kullanışlı bir coindir. Rezervlerin geçerliliğine dair çeşitli sorular ortaya atılmış olsa da son yıllardaki hacimler, bir sabit coin olarak Tether’in değerine yönelik inancın bir göstergesidir.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir