Kripto Haberleri

Tesla’nın Bitcoin birikimi 440 milyon dolarlık zararda

Google News Abone Ol

Ünlü milyarder Elon Musk’ın şirketi olan Tesla, elinde bulundurduğu büyük Bitcoin (BTC) birikimi ile biliniyor. Ünlü milyarderin verdiği sözlerin ardından geçtiğimiz yıl büyük bir BTC varlığı satın alan şirketin zararı ise her geçen gün büyümekte. Son açıklanan verilere göre de Tesla’nın Bitcoin birikimi 440 milyon dolarlık bir zarar durumunda görünüyor.

Elektrikli otomobil üreticisi, balinaların BTC varlıklarını kripto para borsalarına hızla aktararak satmaya başladığı bir piyasa çöküşünün ortasında Bitcoin varlıkları daha da değer kaybettiği için korkunç bir tabloyla karşı karşıya. Tesla, son kripto para piyasası çöküşünü takiben Bitcoin varlıklarında hali hazırda 440 milyon dolarlık bir kayıp yaşadı ve daha da fazlasıyla karşı karşıya kalması bekleniyor.

Tesla, Bitcoin varlıklarında bir zarar duyurmaya hazırlanıyor

Bitcoin fiyatı 20.000 doların altına düşerek 18 ayın en düşük seviyesini gördü. Bu, 2021’de 1,5 milyar dolarlık Bitcoin satın alan Tesla için oldukça kötü bir haber durumunda. Şirket devalüasyona yönelirken bu hamle yatırımcılardan tepki çekti. Tesla’nın nakit rezervlerinin bir kısmı kripto para birimine transfer edildi, ancak son kripto para çöküşünde Bitcoin’in fiyatı önemli ölçüde düştüğü için karar geri tepti.

Üç ay önce Tesla, Bitcoin varlıklarının değerini 1,26 milyar dolar olarak kaydetti. Tesla’nın varlıklarının o dönemdeki efektif piyasa değeri 2 milyar dolara yakındı; ancak uzmanlara göre gerçekleşmediği (henüz satılmadığı) için bu kazançları yatırımlarına kaydedemedi.

Bununla birlikte, Tesla’nın ikinci mali çeyreğinin son gününde Bitcoin fiyatındaki son düşüş (19.000 dolar seviyesine) ile şirketin varlıkları şimdi yaklaşık 820.8 milyon dolar civarında bir değere sahip. Bu nedenle, Elon Musk’ın Tesla’sının, 2021’deki otomobil üreticisinin yıllık karının %9’unu oluşturan Bitcoin varlıklarının yaklaşık 440 milyon dolarlık bir zarar duyurması muhtemel. Tesla, Temmuz 2022’de üç aylık sonuçlarını açıkladığında, muhtemelen bu duyuruyu yapacak ve büyük Bitcoin birikiminde 440 milyon dolarlık bir zarar elde etmiş olacak.

Zarardaki Bitcoin adresleri Mart 2020 rekorunu kırdı

Kripto para firması Glassnode üzerinden elde edilen verilere göre, benzersiz ve zararda olan Bitcoin adreslerinin haftalık hareketli ortalaması 3 Temmuz 2022’de 18,8 milyon ile zirveye ulaştı. Veriler, Bitcoin sahiplerinin 2011’den bu yana en kötü aylık kaybı yaşadığını ortaya koydu.

CryptoQuant analistleri, büyük portföy yatırımcılarının satış davranışını ortaya koyan bir gösterge olan balina oranı metriğinin yakında Bitcoin fiyatında düşük bir seviyeye işaret ettiğini açıkladı. Balina oranı metriği, borsalara ilk 10 Bitcoin girişinin tek bir gündeki tüm girişlere bölünmesiyle hesaplanmaktadır. Metriğin yüksek değerleri fiyat dalgalanmalarını bizlere gösterir.

Analistler, balinaların Bitcoin varlıklarını hızla kripto para borsalarına yatırdığını ve büyük kayıplara uğradığını belirtti. Bu nedenle, Bitcoin fiyatının yakında en düşük seviyeye ulaşması ve bir sonraki yükseliş döngüsünü buradan başlatması muhtemel görünüyor.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir