Kripto HaberleriBitcoin Haberleri

Tesla tekrardan Bitcoin ile ödeme kabul edecek mi?

Google News Abone Ol

Bitcoin Madencilik Konseyi, bu yıla ait ikinci üç aylık anketinin sonuçlarını açıkladı. Anket, küresel Bitcoin madencilik sektöründeki sürdürülebilir elektrik tüketiminin %59,5 oranında olduğunu gösteriyor.

Madenciler yenilenebilir enerjiye yöneliyor

%59,5’lik bir sürdürülebilir enerji tüketim miktarı, bunun Bitcoin’in üzerindeki madencilik faaliyetlerinde %50’nin üzerinde olduğu üst üste 5. çeyrek olacağı anlamına geliyor. Mayıs 2021 tarihinde Tesla, çevresel sorunları ele alarak Bitcoin işlemlerini kabul etmeyi bırakmıştı. Şirket, Bitcoin madenciliğinin %50’sinden fazlası için yenilenebilir enerjiye devam eden güvenin, bir ödeme aracı olarak Bitcoin’in sürdürülebilirliğinin bir parametresi olduğunu söylemekte.

Bitcoin madenciliği, enerji kullanımı nedeniyle uzun süredir eleştiriliyor. Bitcoin’in fikir birliği mekanizması, Proof-Of-Work, madenciler arasındaki rekabeti teşvik etmek ve aşırı enerji tüketimine yol açmak için tasarlanmıştır. Bununla birlikte, açıklanan yeni veriler bu alanda Bitcoin madencilerinin büyük adımlar attığını gösteriyor.

Bitcoin Madencilik Konseyi, küresel Bitcoin ağının %50’sinden fazlasından veri topladığı için bir bütün olarak ağın iyi bir temsili olarak görülüyor. BMC araştırması, küresel madenciliğin sürdürülebilir enerji karışımının geçen yıl %6’dan fazla arttığını göstermekte. Anket ayrıca Bitcoin’in teknolojik kapasitesinin de %46 artarak 21.1 EH’ye yükseldiğini söylüyor.

MicroStrategy CEO’su ve BMC’nin önemli bir destekçisi olan Michael Saylor, ağ teknolojisindeki ilerlemeyi kutlayan açıklamalar yaptı. Ayrıca, bu düzeyde temiz enerji ve verimliliğe sahip herhangi bir endüstri bulmanın zor olduğunu da ekledi.

Bitcoin savunucuları uzun zamandır fiat para birimlerinin çevre üzerinde Bitcoin’den daha olumsuz bir etkisi olduğunu öne sürüyorlar. Bununla birlikte, tanınmış bir Bitcoin analisti olan Willy Woo, Bitcoin madenciliğinin artık daha temiz bir enerjiye boşa sahip olduğunu belirtmekte.

Tesla ve Bitcoin

Yakın tarihli bir rapor, Tesla’nın Bitcoin yatırımları üzerinde büyük bir etkisi olabileceğini gösteriyor. Ayrıca, Barclays analisti Brian Johnson, Tesla’nın Bitcoin yatırımının toplamda 460 milyon dolara ulaşmasını beklediğini dile getirdi.

Tesla, Bitcoin yatırımı için yaklaşık 32.000 dolarlık bir fiyat ortalamasına sahip. Öte yandan Bitcoin, enflasyon korkuları ve artan Fed faiz oranları arasında on yılın en kötü mali çeyreğini yaşadı. BTC fiyat hareketleri için önemli olan Tesla ve Elon Musk tarafından yapılacak açıklamalar da bu kapsamda oldukça değerli görülüyorlar. Şu anda Tesla’nın tekrardan Bitcoin’i bir ödeme aracı olarak kabul edip etmeyeceği netleşmiş değil. Bununla birlikte, Elon Musk’ın iptal ettiği Twitter satın alma anlaşmasının milyarder ismin başına daha büyük sorunlar açabileceği konuşuluyor. Şu anda dava aşamasına girecek olan taraflar için Musk adına kötü bir karar çıkabilir.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir