Kripto

Tesla Giga Berlin, Üretime Başlamak İçin Alman Federal Hükümeti Desteğini Aldı

Brandenburg Ekonomi Bakanı Jörg Steinbach, bu hafta Frankfurt'taki idari mahkemenin Eggersdorf hidrolik tesislerinin su temini için açılan davaya ilişkin kararının Almanya'da Tesla Giga Berlin üretiminin başlaması için onay sürecini etkilemeyeceğini duyurdu.

Google News Abone Ol

Brandenburg Ekonomi Bakanı Jörg Steinbach, bu hafta Frankfurt’taki idari mahkemenin Eggersdorf hidrolik tesislerinin su temini için açılan davaya ilişkin kararının Almanya’da Tesla Giga Berlin üretiminin başlaması için onay sürecini etkilemeyeceğini duyurdu.

Avrupa’daki ilk Tesla fabrikası olan Giga Berlin-Grunheide, on binlerce Avrupalı ​​müşteriye Model Y elektrikli SUV tedarik etmek amacıyla üretime başlamak için hala son yeşil ışığı almadı. Giga Şangay bir yılda inşa edilmiş ve şu anda Tesla tarafından dünya çapında satılan tüm elektrikli otomobil üretiminin neredeyse yarısını yapma kapasitesine sahipken, Giga Berlin henüz Brandenburg Eyalet Çevre Ofisi’nden nihai onay almış değil. Tesla’nın hem Avrupa hem de ABD’deki hukuk ekibi ve yönetimi için baş ağrılarından biri, çevre dernekleri tarafından Aralık 2021’de açılan davadan kaynaklanıyor. Onay sürecinin bir kez daha ertelenme ihtimalinin hala olduğu gerçeği göz önüne alındığında, Giga Berlin’deki hacimli üretim planlarını tehdit etmesi korkutuyor. Daha önce yargısal aksilikler karşısında stratejisini değiştiren Tesla’nın Giga Fabrikası’na düşman olan çevre grupları, Giga Berlin’in en büyük düşmanı haline geldi.

tesla1 1

Bu çevreciler koalisyonu, 2020’de Eggersdorf su tesislerinden daha fazla su çıkarılmasını onayladığı için Brandenburg Çevre Ajansı’na dava açtı. Su derneği başkanı Strausberg Erkner tarafından yapılan açıklamalara göre, Frankfurt mahkemesi sonunda Eggersdorf’ta su çekme hakkını geri alabilir, bu da Tesla Giga Berlin’in su kaynağını etkiliyor.

Ancak bu hafta Bakan Steinbach, eyalet parlamentosunun ekonomi komitesine Tesla Giga Berlin’in su temininin Frankfurt mahkemesinin kararına bağlı olmadığını bildirdi. Eggersdorf su işleri her yıl yerden yaklaşık 3,8 milyon metreküp su çekiyor. Giga Berlin’in ihtiyaçları bu miktarın yaklaşık üçte biri. Tesla’nın 2020 yılında yaptığı başvuruda Giga Berlin’in yılda 3,3 milyon metreküp su tüketeceği tahmin ediliyordu. Ancak Haziran 2021’de Tesla, öngörülen su kullanımını azalttı ve uygulamasını yeniden gözden geçirdi. Bu nedenle Tesla, son uygulamasında Giga Berlin’in yıllık su tüketiminin 1.423 milyon metreküp olacağını tahmin etti.tesla roadster

Tesla Neden Avrupa’yı ve Berlin’in Brandenburg Bölgesini Seçiyor?

Tesla’nın Berlin-Brandenburg bölgesini seçmesinin nedenlerinden bazıları, sanayi bölgesinin genişletilebilir olması, devletin Almanya’da vatandaş başına en yüksek yeşil enerji üretimine sahip olması ve bölgede yüksek nitelikli işçilerin bulunmasıydı. Başta da belirttiğimiz gibi Tesla, Model Y’yi ve pil malzemelerini Giga Berlin’de üretecek. Bunun yanında Tesla araçların kullanımının Avrupa’da yaygınlaştırılması hedefleniyor.

images

Tesla’nın Avrupa’da Seri Üretime Başlaması Kripto Paraları Etkiler Mi?

Tesla’nın Avrupa’da seri üretime başlaması Tesla’nın pazar payını büyük ölçüde artıracaktır. Bu artışla beraber Tesla Şirketi’nin hisseleri değer kazanacaktır. Şirketin yakaladığı büyüme ile Tesla CEO’su Elon Musk’ın yapacağı açıklamalar daha da büyük önem taşıyacak gibi görünüyor. Elon Musk geçtiğimiz günlerde Tesla ürünlerinin bazılarının Dogecoin ile alınabileceğini Twitter hesabından duyurmuştu. Bu açıklamasının ardından Dogecoin’deki günlük yükseliş %16’yı aşmıştı.

 

Burada ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto’nun görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir