Kripto Haberleri

Tesla, 936 milyon dolar değerindeki Bitcoin birikimini sattı!

Google News Abone Ol

Elon Musk’ın sahip olduğu elektrikli araç devi Tesla, 20 Temmuz Çarşamba günü, şirketin elinde bulunan Bitcoin varlıklarına ışık tuttuğu 2022 2. çeyrek kazançlarını bildirdi. Verilere göre Tesla (NASDAQ: TSLA), nakit rezervlerini desteklemek için BTC varlıklarının yaklaşık %75’ini sattı.

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, son dört yılda Bitcoin varlıklarının %75’ini sattı ve bilançosuna 936 milyon dolardan fazla nakit ekledi. Tesla CEO’su Elon Musk, Nisan ayında Şanghay fabrikasının kilitlenmesi ve kapanması nedeniyle nakit pozisyonunu artırmasının önemli olduğunu söylemişti.

Covid sorunları şirketi satışa itti!

Şirket, son çeyrekte Çin’deki yaygın Covid sorunları nedeniyle zor çağrıyı yapmak zorunda olduğunu söyledi. Sonuç olarak Tesla, Şanghay tesisini Nisan ayında 22 gün içinde kapatmak zorunda kaldı. Çarşamba günkü kazanç çağrısı sırasında Tesla CEO’su Elon Musk şunları söyledi:

“Bitcoin varlıklarımızın çoğunu satmamızın nedeni, Çin’in covid kilitlerinin ne zaman kolaylaşacağından emin olamamamız, bu nedenle döviz pozisyonumuzu artırmamız bizim için önemli. Bu, Bitcoin hakkında bir karar olarak alınmamalıdır. Sadece şirket için genel likidite konusunda endişeliydik.”

Ayrıca Musk, şirketin “gelecekte Bitcoin varlıklarını büyütmeye kesinlikle açık” olduğunu sözlerine ekledi. Ancak şirketin Dogecoin (DOGE) satmadığını da bildirdi.

Bitcoin Salı günü 24.000 dolar civarında önemli bir hareketlenme yaşadı. Ancak Tesla’nın BTC’sini sattığı haberi kripto piyasasını olumsuz etkileyebilir. BTC şu anda %2 düşüşle işlem görüyor ve 200 haftalık hareketli ortalama olan 22.800 dolara çok yakın bir noktada.

Tesla, Bitcoin’de 106 milyon dolarlık zarar açıkladı

Tesla CFO’su Zach Kirkhorn, şirketinin BTC satışından küçük bir kar elde ettiğini söyledi. Bununla birlikte, tüm bu kazançlar, kripto para piyasası çöktüğünde Tesla kalan BTC varlıklarının değerini yazdığında tamamen silindi. BTC’nin şu anki fiyatında, şirketin gerçekleşmemiş 106 milyon dolarlık bir kaybı var. Şirketin şu anda nakit sıkıntısıyla karşı karşıya olduğu göz önüne alındığında, Tesla’nın BTC’ye yatırım yapmaya geri dönüp dönmeyeceğine ilişkin şüpheli bir hava var. Bununla birlikte, diğer şirketlerin ek nakit rezervlerini BTC’ye yatırmaya başladığını da görebiliriz. Bu durum da piyasaları bir nebze olsun rahatlatacak bir hareket olacaktır.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir