Kripto Haberleri

TerraUSD satışları nedeniyle Binance US’a toplu dava açıldı

Google News Abone Ol

Dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance’in ABD’deki yan kuruluşu olan Binance.US’a, TerraUSD‘nin (UST) ABD’li yatırımcılara yapılan satışı için toplu şekilde dava açıldı.

Pazartesi günü Kaliforniya’nın Kuzey Bölgesi’nde açılan dava, Binance.US’nin davacılara kayıt dışı menkul kıymetler sattığını ve bu süreçte onları yanılttığını iddia etmekte.

Binance US, kayıt dışı menkul kıymet satmakla suçlanıyor

Ayrıca Binance.US iş modelinin “kayıtsız menkul kıymetlerin mümkün olduğunca çok sayıda ABD’li yatırımcıya satılmasının yasa dışı bir işleyişe dayandığı” belirtiyor. Bu nedenle de satışlarda bir usulsüzlük olduğu eklendi.

Davacılar ayrıca Binance.US’nin UST satışını desteklediğini ve “ticareti artırmak için tasarlanmış” coin airdrop etkinliklerine katıldığını iddia ediyor.

Davalılar tarafından topluca açılan 72 sayfalık şikayette ayrıca Binance.US’nin, ABD menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiği söyleniyor. Buna ek olarak da borsanın bir komisyoncu-dealer olarak kayıtlı olmamasına rağmen UST’yi listeleyip sattığı iddia edilmekte.

Binance.US sözcüsü tarafından yapılan LUNA’nın Binance.US platformunda hiç listelenmediği kaydedildi. Ayrıca UST’nin dün gece platformdan kaldırıldığını da sözlerine ekledi. Bir şirket sözcüsü, “Binance.US, FinCEN’e kayıtlıdır ve geçerli tüm düzenlemelere uygundur. Bu ifadelerin hiçbir değeri yoktur ve buna şiddetle karşıyız” şeklinde konuştu.

Açılan dava, bir gecede 40 milyar dolardan fazla paranın piyasalardan silinmesine neden olan Terra’nın algoritmik sabit token projesi UST’nin ölüm sarmalı nedeniyle başlatıldı. Terraform Labs CEO’su Do Kwon o zamandan beri Terra 2.0’ı sahiplerine airdrop yoluyla sunarak kaybedilen fonları onarmaya çalıştı. Anlar bu girişim de başarısız oldu ve Terra’nın yeni projesi de oldukça düşük seviyelerden işlem görmeye devam ediyor.

Toplu şekilde açılan davada davacı taraf, tüm konular için Binance US yetkililerinin jüri önünde yargılanması gerektiği talebinde bulundular. Hukuk firmaları Roche Freedman ve Dontzin Nagy & Fleissig tarafından açılan dava, Mayıs ayında UST çöküşünden kaynaklanan birkaç yasal şikayetin ilki olabilir. Dava eğer başarılı olursa, hükümetlerin henüz yapmadıklarını da yapacak gibi duruyor. Bununla birlikte merkezi finansın yasal statüsüne ve bir şeyler ters giderse kimin suçlu olduğuna dair daha net kurallar koyulması gerektiği kanıtlanmış olacaktır.

Roche Freedman hukuk firmasının isim ortağı Kyle Roche, 13 Mayıs’ta Twitter’da şunları söyledi: “@coinbase @krakenfx @binance veya @Gemini’den LUNA veya UST satın aldıysanız, lütfen TerraRecovery @ rochefreedman.com ile iletişime geçin. Özellikle #terra ve #luna’nın son dönemde çökmesi sonucu para kaybedenler.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir