Bitcoin HaberleriBlockhainKriptoKripto Haberleri

Terra Luna krizinde son durum ne? Yakım olacak mı?

Google News Abone Ol

Geçtiğimiz hafta terra krizi ortalığı kasıp kavurmuştu. Kripto tarihinin en çok ses getiren olayı oldu bile diyebiliriz. Finans sektörünün soğuk terler atmasına neden olan krizde güncel son durumlar ne ?

Terra’nın kuruluşunun Bitcoin rezervlerinin nerede olduğu da kafadaki soru işaretlerinden biri. EThereum’un kurucusu kriz ile ilgili düşüncelerini aktardı.

Terra kuruluşu’nın BTC rezervleri nerede?

TerraUSD(UST)‘nin sabitliğini kaybetmesi ve Luna’nın sert düşüşünden sonra birçok kişi Terra’nın Bitcoin rezervlerinin nerede olduğunu sorgulamaya ve merak etmeye başladı. Geçen haftadan bu yana rezervlerin  geçişi hakkında birçok söylenti ve iddia ortaya atıldı. Elliptic(Bitcoin izleme platformu) olaya el attı ve Bitcoin’lerin transferini izlemek için çalışma başlattı.

Bitcoin transferleri konusunda Terra ekibinden henüz herhangi bir açıklama gelmedi. 9 mayıs tarihinde  Luna Foundation Guard’ın mevcutta bulunan 52.189 Bitcoin rezervini Gemini platformunda bulunan bir hesaba aktarmış olduğu ve geri kalan rezervin de Binance borsasına taşınmış olduğu bilinen bilgiler arasında. Geri kalan 80 bin BTC’nin akıbeti konusunda henüz herhangi bir bilgi mevcut değil. Başka bir cüzdana transfer edildi mi edildi ise hangi hesap cüzdanına transfer edildi henüz bilinmiyor.

bitcoin rezervleri nerede

Changpeng Zhao Luna için tavsiyelerde bulundu

Bitcoin’in en büyük borsalarından biri olan Binance’nin CEO’su Zhao, Terra krizi ile ilgili açıklamalarda bulunmuştu ve platformun  TerraUSD(UST) token bulundurmadığınının yanı sıra Luna’nın iyileştirilmesi için kripto varlığı tedarik edip bünyesinde yakması gerektiğini tavsiye etti.

Binance borsası geçtiğimiz hafta Luna ve UST ticaretini durdurma kararı almıştı.  Kripto para yatırımcıları tarafından Binance’nin bu tutumu çok eleştrildi ve hoş karşılanmadı. Bunun üzerine borsa yeni bir karar daha aldı ve Luna’nın BUSD paritesini tekrar ticarete açtı.

Zhao’ya göre, terra ekibi biran evvel yakım işlemlerine başlamalı.

Küçük yatırımcıları koruyun!

Terra ekibine tavsiye veren bir diğer isim de Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin. Buterin, ekibin küçük yatırımcılara öncelik vermesi gerektiğini ifade etti.

Buterin’e göre, önce küçük yatırımcıların alacakları ödenmeli, sonra yüksek tutarlı alacaklılara sıra gelmeli. 1-1,5 milyar dolar arası bir tutar harcanarak, Terra’ya olan tutumun değiştirilebileceğini tavsiye etti. Genel moral seviyesinin bu sayede daha iyi olacağı kanaatinde.

Buterin, bu gibi durumlar için ayrıca finansal mevduat sigortası benzeri bir uygulamanın da faydalı olacağı kanaatinde.

Aman dolandırıcılara dikkat!

Luna ve UST krizinin baş göstermesinden sonra kötü niyetli kişiler de harekete geçmiş durumda. SlowMist ekibinin çalışmasına göre bir takım dolandırıcılar kullanıcılara zararlarını geri ödeme vaadinde bulunarak aldatmaya çalışıyorlar.

Dolandırıcılık vakalarına tedbir olarak Terra ekibi tek resmi açıklama hesabının @terra_money Twitter hesabı olduğunu duyurdular.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir