Kripto

Terra Luna herkesi şok etti!

Google News Abone Ol

Terra’da bitcoinlerdeki sert düşüşlerden etkilenmiş vaziyette ve hepsinden daha etkili bir düşüş yaşıyor diyebiliriz. Son günlerde düşüşlerinden dolayı Terra ekosistemi ve luna tokeni baskı altında.

Yüzde 96 çakıldı!

Terra Luna, daha önce hiç düşmediği kadar bir düşüş yaşadı ve %96,5 oranında geriledi. Protokolün Amerikan dolarına sabitlenmiş stablecoin’inin değeri 0,225 dolar seviyesine inerek 35 sente kadar gerilemiştir. Hali hazırda sabit coinlere karşı mevcut olan endişe hali bu gerileme ile daha da körüklenmiş vaziyette.

1 ABD dolarında seyretmesi gereken Terra Luken’in 35 sentlere kadar gerilemiş olması sabitcoinlere karşı endişe halini artırmış durumda. Coinbaes’in ilk çeyrekte yaşamış olduğu 430 milyon dolar zararın sonrası Terra Luken’in düşüşü piyasa hacminin ne olacağı konusunda belirsizlik oluşturmuş ve kullanıcıların tepkilerine neden olmuştur.

Kurtarma planı mevcut

Terra’nın kurucusu Do Known, twitter aracılığıyla UST için kurtarma planı hazırladıklarını ve açıklayacaklarını duyurdu. Known’un bu açıklamasının  piyasaya duyulan güvensizlik için etkili olduğu söylenemez.

Devlet finansal istikrardan endişeli

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen de düzenlenen bir kongrede UST’nin  çakılması ile alakalı konuştu. TerraUSD’nin çok hızlı bir şekilde değer kazandıktan sonra yaşadığı bu ani çöküşten rahatsız olduğunu dile getirdi ve bu tarz durularım ülkenin finansal istikrarını tehdit ettiğini ifade etti. Yellen’e göre kripto paralarda yaşanan bu ani düşüş ve çıkışlar bir çerçeve etrafında düzenlenerek kontrol altına alınmalı, aksi takdirde finansal istikrarı zedeleyecek.

Oturum sırasında , bazı senatörler bakanın endişelerinin yersiz olduğunu çünkü sabitconilerin nakit veyahut menkul kıymetler ile desteklenmediğini yani bir risk taşımadığını ifade ettiler. Kripto para piyasasının kendi çerisinde farklı bir ekosistem olup ancak kripto varlıklar ile rezerve edilebileceğini ifade ettiler.

Kullanıcılar da  Kripto Piyasası hacminden endişeli

Kripto varlıkların bir yandan değerleri azalırken diğer yandan da piyasanın hacmi küçülüyor.

Son günlerde devlet olsun, borsa şirketlerinin CEO’ları olsun , kullanıcılar olsun herkeste bir endişe durumu hakim.  Oppenheimer & Co. Inc. Analisti Owen Lau’nun açıklamasına göre eğer sıkılaştırma politikası devam ederse gelecek dönemlerde kripto para piyasası hacmi gittikçe küçülecek ve zayıf kalacak.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir