NFT Haberleri

Starbucks, kahve temalı NFT ürünleriyle web3 alanına dahil olacak

Google News Abone Ol

Starbucks, kahve temalı NFT’leri içeren web3 girişimini gelecek ayki Yatırımcı Günü etkinliğinde açıklamayı planlıyor. Şirket, NFT’leri yalnızca dijital koleksiyon ürünleri olarak planlamıyor, aynı zamanda sahiplerine özel içerik ve diğer avantajlara erişim sağlayacağı için bu yılın başlarında web3 alanına girme planlarını duyurdu. Bu sayede hem kullanıcılar hem de şirket açısından NFT’ler ile web3 alanına dahil olunacak gibi duruyor.

Starbucks NFT’leri geliyor!

Dünyaca ünlü kahve zinciri Starbucks, ilk NFT paketinin nasıl görüneceğine, sağlayacağı belirli özelliklere ve hatta hangi blok zinciri üzerine inşa edildiğine dair ayrıntılara ışık tuttu. Planın muhtemelen çok zincirli veya zincir agnostik olacağı söylenmekte, ancak planların henüz kesinleşmediği öne sürülüyor.

Genel olarak, kahve perakendecisi web3 haberlerini nispeten daha arka planda tutuyor gibi görünüyordu, sadece dijital koleksiyonların mağazalarında şirketin artan bir uyarlamasını yaratabileceğine inandığını ve daha fazlasının 2022’de ortaya çıkacağını belirtti. Bazı şirketler, yatırımlarının daha büyük iş hedeflerine nasıl uyduğunu fazla düşünmeden NFT alanına atlarken, Starbucks farklı bir yaklaşım deniyor gibi görünmekte. Bununla birlikte, koleksiyon ürünlerinin müşteri sadakatinin bir uzantısı olarak hayata geçirilmesi bekleniyor. Şirket, projede özel danışman olarak hizmet vermesine yardımcı olması için Mobile Order & Pay sisteminin ve Starbucks uygulamasının mimarı Adam Brotman’ı projenin başına getirdi.

Mobile Order & Pay , Starbucks’ın teknolojik yenilik açısından en büyük başarılarından biridir. Şirket, Apple Pay her yerde bulunmadan önce bile dijital cüzdan kavramını ilk tanıtanlardan biriydi. Mobil ödemelerin daha geniş çapta benimsenmesi arttıkça, Starbucks mobil siparişleri de artıyor. Son çeyreğe bakıldığında, Starbucks’ın üçüncü mali çeyreği daha çok mobil sipariş, teslimat ve arabaya servis kombinasyonu ile Starbucks’ın ABD satışlarının %72’sini oluşturdu. Buna ek olarak, şirket, mobil siparişler için satış karışımının, COVID tarafından yönlendirilen tüketici davranışındaki değişikliklerin ardından yıllık %13 artışla %47 gibi rekor bir seviyeye yükseldiğini de söyledi.

Geçtiğimiz Nisan ayında şirketteki işine tekrar dönen Starbucks’ın kurucusu Howard Schultz, bu hafta yaklaşmakta olan web3 girişimini yatırımcılarla paylaştı.

Schultz, “Yatırımcı Günü’nde açıklayacağımız, tümü kahveye ve en önemlisi sadakate odaklanan, mevcut endüstri lideri dijital platformumuzu yeni yöntemlerle geliştiren heyecan verici yeni bir dijital girişim üzerinde çalışıyoruz.” dedi.

Schultz açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Dijital web3 tarafından desteklenen bu yeni girişimin, yeni bir parti topluluğu sunarken ve daha geniş bir ödül seti sunarken, yıldız uygulamaları elde etmek için yüksek harcamasıyla mevcut Starbucks Rewards katılım modelini geliştirmemize izin vereceğine inanıyoruz. Starbucks Rewards planını dijital ekosistemimizi bir ödül ve topluluk oluşturma öğesi olarak Starbucks dijital koleksiyon ürünleriyle entegre ederek, başka hiçbir yerde bulamayacağınız benzersiz deneyimler oluşturuyoruz.”

Ayrıntılar henüz doldurulmamış olsa da, buradaki NFT alanına yaklaşım ilginç görünüyor. En azından diğer kurumsal NFT projelerine kıyasla farklı bir yaklaşımla ele alındığını söylemek mümkün. Bununla birlikte şirket, NFT’lerin doğrudan Starbucks ödüllerine bağlanacağını henüz belirtmedi. Ancak kamuoyunda yapılan tahminler bu yönde.

Şu anda müşteriler uygulamada veya Starbucks mağazalarında alışveriş yaparak yıldız kazanıyor ve bunlar daha sonra ücretsiz içecekler gibi somut ödüllere dönüştürülebiliyor. Görünüşe göre yeni NFT’ler yine de bu sadakat programının bir parçası olacak. Müşteriler günlük satın almalar yoluyla koleksiyon “kazanabiliyorsa” bu, birçok insanı web3 ekosistemine getirebilir. Dijital sanat ve koleksiyon ürünleri satın almanın genellikle yüksek maliyetlerle ve yüksek ücretlerle geldiği günümüz alanındaki zorluklardan biri de budur. Buna ek olarak, dijital bir program, ödüller ve “türünün tek örneği” olarak adlandırılan deneyimler gerçekten para kazanmaya değer bir şey haline gelirse, müşterilere NFT’lerle ilgilenmeleri için bir neden verebilir.

Starbucks, ekonomik sıkıntılara rağmen Wall Street beklentilerini geçerek çeyrekte güçlü kazançlar bildirmeyi başardı. Şirket, 8,11 milyar dolarlık olan beklentiye karşılık 8,15 milyar dolarlık gelir bildirdi ve 84 sentlik hisse başına kazanç, 75 sentlik beklentilerden daha yüksek oldu.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir