Bitcoin HaberleriKriptoKripto Haberleri

Stacks ekosistemi, Bitcoin’de 1 numaralı Web3 projesi oldu!

Google News Abone Ol

Bitcoin’i (BTC) programlanabilir hale getirmeyi amaçlayan Stacks blok zincirinin (STX) piyasaya sürülmesinin birinci yıldönümünde ağ; aylık 350 milyondan fazla API isteği, 40.000 Hiro (Bitcoin üzerinde uygulamalar oluşturmak için Stacks geliştirme aracı) cüzdan indirmeleri ve 2.500 Clarity akıllı sözleşmesi elde etti. Kripto para birimleri ve fintech üzerine odaklanan bir risk sermayesi şirketi olan Electric Capital tarafından hazırlanan bir rapora göre, bu istatistikler Stacks’ı Bitcoin’deki en büyük proje haline getiriyor.

11.000’den fazla kullanıcı, benzersiz proof-of-transfer veya PoX konsensüs mekanizması nedeniyle Stacks’ta ayda 100 BTC’den fazla ödül kazandı. Madenciler; işlemleri doğrulamak, akıllı sözleşmeler yürütmek ve STX blok zincirinde yeni bloklar çıkarmak için BTC’ye teklif verir ve ödül olarak STX kazanır. Bu arada, BTC teklifleri, düğümleri çalıştırmak gibi görevleri yerine getirmenin ödülü olarak STX sahiplerine gönderilir. Bugüne kadar, mekanizma 50 milyon doların üzerinde BTC ödülü teslim etti ve kilitli toplam değerde 1 milyar doları aştı.

Rapora göre, Yığınlar aracılığıyla oluşturulan BTC’de merkeziyetsiz finans (bknz. DeFi) gelişmeleri de vardı. Bunlar arasında, wrapped BTC’nin (xBTC), Arkadiko borçlanma ve borç verme protokolü ve kullanıcıların STX’i Bitcoin, stablecoin’ler ve altcoin’ler için takas etmesine olanak tanıyan Bitcoin Lightning merkeziyetsiz takasları yer aldı.

Stacks’ta başlatılan ilk projeler, ilgili şehir hazineleri için 50 milyon dolar kazandıran New York City ve Miami’nin CityCoins’iydi. Stacks Foundation’ın yönetici direktörü Brittany Laughlin, dönüm noktasıyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

Stacks topluluğu, DeFi’den NFT’lere, şehir paralarından hayırseverlik çabalarına, taşınabilir kimlikten yeni altyapıya kadar Bitcoin için akıllı sözleşmelerin inanılmaz potansiyelini tek bir yılda kanıtladı. Teknoloji ve kaynaklar burada. Bundan sonra ne olacağı vizyoner inşaatçılar tarafından belirlenir.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir