KriptoKripto HaberleriNedir ?

Stablecoin Nedir?

Google News Abone Ol

Başlangıcından bu yana, kripto para birimleri, fiyatları söz konusu olduğunda özellikle değişken yatırım araçları olarak kabul edildi. Bu değişkenliğ, bazı durumlarda satıcılar ve tüccarlar için riskler nedeniyle kripto para birimlerinin günlük mal ve hizmetler için kullanılmasını önleyerek fiyat sıçramalarına ve çökmelerine yol açtı.

 

İlgili Makaleler

İşte burada stablecoinler devreye girmeye başladı. ABD doları gibi normal bir itibari para birimine veya nispeten istikrarlı bir fiyatı olan başka bir para birimine sabitlenmiş bir para birimi yaratırsanız, fiyat dalgalanmalarının önlenmesini beklersiniz.

 

Peki Stablecoinler Nedir?

Stabil paralar, fiat para birimleri (dolar, euro vb.) tarafından desteklendiği söylenen kripto para birimleridir.

Buradaki fikir, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin aksine, sabit paraların fiyatları, hangi itibari para birimi tarafından destekleniyorsa ona göre sabit kalmasıdır.

Stablecoinler; bir varlığı saklarken, para bozarken ya da değişken kripto para birimlerinin daha az istenebileceği diğer kullanım durumlarında kullanılır. Farklı stabilcoinler, fiyat istikrarını sağlamak için farklı stratejiler kullanır. Bazıları merkezileştirilmişken, diğerleri merkezi değildirler.

Merkezi sabit paralar

Tether (USDT): Tether, ilk stabil coinlerden biridir ve en ünlüsüdür. Merkezi bir üçüncü taraf tarafından gerçek dünyadaki bir konumda kontrol edilen, yani “off-chain” olan dolar rezervi tarafından desteklenen paradır. Tether, tüm kripto para birimi işlem hacminin yüzde 48’ini oluşturuyor. Tek bir sorun var ki Tether tokenlarını basan Tether Ltd, para biriminin gerçekten tamamen desteklendiğini hiçbir zaman kesin olarak kanıtlayamadı ve yatırımcılar arasında şüpheleri körükledi.

Paxos Dollar (PAX)/USDC: Bockchain girişimi Paxos ve kripto borsası Coinbase tarafından geliştirilen bu stablecoin’ler kurumsal yatırımcıların gözüne giriyor. Tether daha az güvenilir hale geldikçe, bu tokenlar daha popüler hale geliyor.

 

Algoritmik sabit paralar

Terra (LUNA), merkezi olmayan bir stabilcoindir. Bu, güvenilir bir üçüncü tarafa güvenmek yerine, “stabil” tutmak için karmaşık bir algoritma kullandığı anlamına gelir. Bunu yapmak için “on-chain” yani fonların akıllı sözleşmelerde tutulduğu rezervleri dengeler ve aynı zamanda arz ve talep otomatik olarak, traderların kazara veya kasıtlı olarak – fiyatla oynama şansını azaltır.

Ampleforth (AMPL) benzer bir sürece dayanır. Her AMPL’yi 1 USD ile fiziksel olarak desteklemek yerine, arz ve talepteki değişikliklere yanıt olarak kripto para biriminin dolaşımdaki arzını otomatik olarak ayarlamak için “rebase” olarak bilinen bir süreç kullanır. AMPL’nin fiyatı USD referans fiyatının %5’ten fazla üstünde veya altındaysa, fiyatı 1$’a geri ayarlamak için dolaşımdaki arzı artırır veya azaltır.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir