Altcoin HaberleriEthereum HaberleriKriptoKripto Haberleri

Solana, Ethereum’un Yerini Almaya Kararlı: Bank of America

Google News Abone Ol

Bank of America dijital varlık stratejisti Alkesh Shah, Salı günü bir araştırma notunda Ethereum rakibi Solana’nın “dijital varlık ekosisteminin vizesi” olabileceğini tahmin etti.

Solana ağı 2020’de piyasaya sürüldü ve yerel tokeni SOL, o zamandan beri 47 milyar dolarlık piyasa değeriyle beşinci en büyük kripto para birimi haline geldi. Ethereum’dan daha hızlı olan SOL, 50 milyardan fazla işlemin yerine getirilmesi ve 5,7 milyonun üzerinde NFT’nin basılması için kullanıldı.

Ancak eleştirmenler, hızının merkeziyetsizlik ve güvenilirlik pahasına geldiğini savunuyor, ancak Shah faydaların dezavantajlardan daha ağır bastığını düşünüyor:

“Yüksek verim, düşük maliyet ve kullanım kolaylığı sağlama yeteneği, mikro ödemeler, DeFi, NFT’ler, merkezi olmayan ağlar (Web3) ve oyun gibi tüketici kullanım durumları için optimize edilmiş bir blok zinciri yaratıyor.”

Shah; Solana’nın düşük ücretleri, kullanım kolaylığı ve ölçeklenebilirliği sayesinde Ethereum’un pazar payından bir dilim aldığını ve Ethereum’un “yüksek değerli işlem ve kimlik, depolama ve tedarik zinciri kullanım durumlarına” düşebileceğini öne sürdü.

“Ethereum; ağ tıkanıklığı dönemlerine ve bazen gönderilen işlemin değerinden daha yüksek olan işlem ücretlerine yol açan ölçeklenebilirlik pahasına, merkeziyetsizliğe ve güvenliğe öncelik veriyor.”

Visa saniyede ortalama 1.700 işlem (TPS) işler, ancak ağ teorik olarak en az 24.000 TPS işleyebilir. Ethereum şu anda ana ağında yaklaşık 12 TPS’yi idare ediyor (ikinci katmanda daha fazla), Solana ise 65.000 TPS’lik teorik bir limite sahip.

Solana, geçtiğimiz aylarda Binance tarafından en son Çarşamba günü onaylanan para çekme sorunları, Cuma günü sosyal medyada geciken performans raporları ve DDoS gibi görünen -ki Solana durumun böyle olduğunu inkar etmişti- ağ performansı sorunlarının adil payından fazlasını yaşadı.

Bu, Solana tabanlı merkezi olmayan değişim platformu Raydium’daki ilk DEX teklifiyle ilişkili toplu botlamanın neden olduğu ağ tıkanıklığı raporlarıyla birlikte 10 Aralık’taki önceki saldırıdan bir aydan kısa bir süre sonra geldi.

Solana Labs iletişim başkanı Austin Federa,  geliştiricilerin şu anda özellikle işlem ölçümünün iyileştirilmesiyle ilgili olarak ağın sorunlarını çözmek için çalıştıklarını söyledi:

“Solana’nın çalışma zamanı yeni bir tasarım. EVM [Ethereum Sanal Makinesi] kullanmıyor ve kullanıcıların mümkün olan en ucuz ücretlere sahip olmalarını sağlamak için bir ton yenilik yapıldı, ancak çalışma zamanında hala yapılması gereken işler var.”

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir