Kripto Haberleri

Solana ağındaki cüzdanları etkileyen büyük hack olayı!

Google News Abone Ol

Solana, kısa bir süre önce ağındaki 8.000’den fazla cüzdanın güvenliğinin ihlal edildiğini bildirdi. Saldırının SPL, SOL ve diğer finansal tokenlerde yaklaşık 7 milyon dolar çaldığına inanılıyor. Buna ek olarak, olayda hackerların hedef aldığı cüzdanların çoğunun en az altı aydır aktif olmadığı açıklandı. Bu da işleri biraz daha karıştırmış durumda.

Solana ağında hack

Haber, Solana’nın ticaret grafiklerinde devam eden düşüş çizgisine katkıda bulunmuş durumda. Solana ekibi olayı çözmeye çalışırken, saldırıdan sonra fiyatlar önemli ölçüde düştü. Daha fazla endişe kaynağı, cüzdan sayısının ve fon miktarının her dakika artması, sorunun çözülmemiş kalmasıdır. Ağa yeni kullanıcı gelmeye devam ederken olası bir hack olayına karşı kullanıcıların daha fazla şüphe içerisinde kaldığını görebiliriz.

Olayda birçok Solana cüzdan adresi, özel anahtarları ele geçirildikten sonra hedef alındı. Kullanıcılar herhangi bir müdahaleleri olmadan kaynakların silindiğini fark ettikten sonra sorunu internete bildirdi ve kısa sürede sosyal medyada yayıldı.

Solana ağında yaşanan bu saldırının kesin nedeni şu anda bilinmiyor, ekipler konuyu araştırıyor. Bir Twitter kullanıcısına göre saldırı, akıştaki güvenin tedarik zincirine yönelik bir saldırı olabilir. Cüzdanda para depolamak şu anda güvenli değil ve kullanıcılara mümkünse fonlarını daha güvenli bir yere aktarmaları tavsiye ediliyor;

  • Çevrimdışı soğuk donanım cüzdanı
  • Gerçekten merkezi olan bir borsa

Solana kullanıcıları yaşanan olayın ardından şu anda mutlu görünmüyor. Fiyatlar ayı dalgasının ortasındaki seviyelerde mücadele etmeye devam ederken, saldırı fiyatı daha da düşürmüş durumda. Phantom gibi cüzdan sağlayıcıları, kişisel olarak kullanıcılarının endişelerini gidermek için açıklamalar yapmaya devam ediyor.

Kullanıcılar bir açıklama isteyen sorunu bildirdikten sonra, Phantom, Solana ekosistemindeki güvenlik açığının dibine ulaşmak için ekiplerle çok çalıştığını belirten bir tweet paylaştı. Phantom, mesajın Phantom’a özgü bir konu olduğuna inanılmadığını da sözlerine ekledi. Birçok üye, saldırının doğrudan Solana merkezli NFT pazarı Magic Eden’den geldiğini öne sürdü, bu da güvenlik açığının Solana blok zinciriyle sınırlı olmayabileceği anlamına geliyor.

Uzmanlar ve topluluklar, şu anda fonlarını korumanın ve ağa daha fazla zarar gelmesini önlemenin yollarını arıyor. Hack olayının bildirilmesinden bu yana Solana fiyatları %9 düştü. Fiyatlar yavaş yavaş toparlanıyor gibi görünse de, daha fazla kayıp açıklanması ekosistemin ticaret grafiğinde bir toparlanma kaydedilmesini daha da zorlaştırabilir.

Aktif bir kripto yatırımcısı olan Lark Davis, durumu kabul etti ve Solana ağında büyük bir ekosistem hack olayının devam ettiğini belirten bir tweet attı. Kullanıcıların, temel neden belirlenene kadar bir donanım cüzdanına geçmeyi veya takas yapmayı düşünmeleri gerektiğini de sözlerine ekledi.

Son olarak, bir sonraki duyuruya kadar, kullanıcılara bir donanım cüzdanı kullanmaları veya takas düşünmeleri öneriliyor.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir