KriptoKripto Haberleri

Singapur NFT’lerden Gelir Vergisi Almaya Başlıyor! NFT Furyası Yükselişine Devam Edebilir Mi?

Maliye Bakanı Lawrence Wong Cuma günü yaptığı açıklamada, Singapur'daki mevcut gelir vergisi kurallarının,  NFT'ler içeren işlemlere uygulanacağını söyledi.

Google News Abone Ol

NFT’ler ve Vergilendirme

The Business Times’ın bildirdiğine göre, özellikle, NFT işlemlerine veya ticaretine gelir kaynağı olarak bağımlı olan kişiler kesintilere tabi olacaktır. Ancak, ülkenin böyle bir rejimi olmadığı göz önüne alındığında, NFT’lerden elde edilen sermaye kazançları vergilendirilmeyecektir. Dünyadaki en fazla kripto sahibine sahip olan Amerika Birleşik Devletleri, kripto ve NFT ticaretinde hem gelir vergisi hem de sermaye kazancı vergisi alıyor.

Singapur Vergilendirme

Singapur, Asya’daki en düşük gelir vergisi oranlarından bazılarına sahiptir ve yüksek gelirliler için maksimum oran %22’ye kadar çıkmaktadır. Karşılaştırıldığında, Endonezya’nın maksimum oranı %45, Filipinler ise %35’tir.

Singapur’un 2022 bütçesi yüksek gelirliler için vergileri artırmayı amaçlarken, sermaye kazancı vergisi olmaması Singapur’u birçok zengin birey için adeta bir cennet haline getiriyor.

singapure

Kripto Paralar ve Singapur

Ada devleti ayrıca dünyadaki kripto para birimleri için en uygun yasalardan bazılarına sahip ve bu da onu kripto girişimleri için bir yuva haline getiriyor. Dijital para birimleri yasal ödeme aracı olarak kabul edilmez, ancak düzenlenmiş ticarette kullanılmasına izin verilir. Singapur Para Otoritesi de kripto yatırımcılarını korumak için bazı katı yasalara sahiptir.

İlginizi Çekebilir: Goldman Sachs, Kripto İle İlgili Hizmetlerini Genişletmek İstiyor! Bitcoin’de Boğa Koşusu Başlıyor mu?

Çin’in geçen yılki kripto baskısı, ülkenin borsalarının ve şirketlerinin büyük bir kısmını Singapur’a itmişti. Bir zamanlar Çin’in en büyük kripto borsası olan Huobi, baskıdan sonra Singapur’u bölge merkezi olarak seçmişti.

Bu aynı zamanda ülkede kripto benimsemesinin hızlandığını da gördü. Statista’ya göre, ülke nüfusunun yaklaşık %15,8’i kriptoya sahipken, küresel ortalama %15,5’e kıyasla.

Singapur’un en büyük bankası DBS’nin CEO’su Piyush Gupta, kriptonun anlamlı bir değer deposu olarak büyümesini beklediğini, ancak yakın zamanda itibari para biriminin yerini almasını beklemediğini söyledi.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir