NFT Haberleri

Şikayetlerin yağdığı OpenSea, zor bir hafta geçiriyor

Google News Abone Ol

Dünyanın en büyük NFT pazaryeri konumunda olan OpenSea, bugün Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği’nden (RIAA) ticari marka şikayetleri aldığını ve bu şikayete yanıt olarak ihlalde bulunan birkaç ürünü kaldırdığını duyurdu.

OpenSea, NFT suçlularını temizlemeye çalışıyor

Arka arkaya yaşanan sorunlu ve yasak olan NFT’ler ile birlikte OpenSea için zor bir hafta olmuş durumda. RIAA’dan gelen mektup, OpenSea markasının, kayıt derneğine ve üyelerine atıfta bulunan adlara sahip birkaç Ethereum Ad Hizmeti (ENS) alanına sahip olduğunu belirtti. OpenSea artık kötü niyetli ENS alan adlarını platformdan kaldırdığını duyurdu.

RIAA, hak ihlalinde bulunan alan adlarını satmanın ticari markaları “eriyen, kafa karıştırıcı ve/veya zarar verici” olduğunu belirtti. RIAA ayrıca, bu tür alan adlarının satışının siber işgal yasalarını, ortak tanıtım haklarını ve haksız ticari uygulamaları ihlal ettiğini de sözlerine ekledi.

RIAA tarafından iletilen Mektupta Universal Music Group, Atlantic Records, Capitol Records, Warner Music Group, Parlophone Records ve Virgin Records ile ilişkili olanlar dahil 89 alan adı yer aldı.

Diğer birçok alan adının ise bireysel müzik yöneticileri ile ilgili olduğu kaydedildi. Belirtilenlere göre alan adları, Sony Music Entertainment CEO’su Rob String, Columbia Records CEO’su Ron Perry, Alamo Records CEO’su Todd Moscowitz ve UMG CEO’su Lucian Grainge’ye atıfta bulunuyor.

Mektupta adı geçen bir kişi RIAA başkanı Mitch Glazier’di. Mart ayında Glazier, NFT endüstrisindeki ticari markalar konusunu ele aldı. Glazier, RIAA’nın haklarını ihlal ettiği için NFT platformu HitPiece’e karşı harekete geçtiğini de kaydetti.

OpenSea düşüşe mi geçiyor?

Haber, OpenSea’nin piyasa koşullarına yanıt olarak işgücünün %20’sini işten çıkaracağını açıklamasından kısa bir süre sonra gelmiş durumda.

OpenSea CEO’su ve Kurucu Ortağı Devin Finzer 14 Temmuz’da “Kripto kışı ve daha geniş makroekonomik istikrarsızlığın emsalsiz kombinasyonunun” OpenSea’nin olası bir “uzun süreli gerilemeye” hazırlanması gerektiği anlamına geldiğini söyledi.

Kripto para piyasasındaki genel durum, NFT’lerin piyasa değerinin bu yaz keskin bir şekilde düşmesine neden olmuş görünüyor.

Büyük pazar düşüşüyle ​​karşılaştırıldığında, RIAA şikayetlerinin tek başına OpenSea’ye çok fazla zarar vermesi olası görünmüyor. Bununla birlikte, yasal işlem ve tokenlerin zorla kaldırılması olasılığı, ticaret hacimlerini bir dereceye kadar etkileyecektir. Bu, OpenSea’nin bir şeyleri platformdan ilk kaldırışı da değil. Daha önce moda tasarımcısı Calvin Klein’ı hedefleyen ENS alan adlarını kaldırmıştı ve ayrıca Okay Bears adlı başka bir NFT serisini taklit eden Not Okay Bears adlı bir koleksiyonu da kaldırmıştı.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir