Nedir ?

Sıcak ve soğuk cüzdan nedir, aralarındaki farklar neler?

Google News Abone Ol

Dijital cüzdanlar kripto para birimlerini saklamak için kullanılır. Bu noktada sıcak cüzdan ve soğuk cüzdan olmak üzere iki farklı ana tip vardır. Sıcak cüzdan internete bağlıyken soğuk cüzdan tamamen çevrimdışıdır. Bu yazımız da, sıcak ve soğuk cüzdan arasındaki temel farkları anlamanıza, Bitcoin veya diğer para birikimlerinizi nasıl güvende tutacağınıza karar vermenize yardımcı olacaktır.

Kripto para cüzdanları nasıl çalışır?

Bir kripto para cüzdanı temel olarak, bir kripto para kullanıcısının genel ve özel anahtarlarının tutulduğu yerdir. İşlemleri tamamlamak için de bu anahtarlara ihtiyaç duyulmaktadır.

İlgili Makaleler

Genel Anahtar (Public key): Bu şifreleme anahtarı, genellikle kullanıcının bilmediği bir adrese bireysel kripto para gönderebilmesi için kullanılır. Bir hesap kullanıcı adına benzetebiliriz.

Özel Anahtar (Private key): Bu, kendi cüzdanınızı tanımlamak için kullandığınız kişisel bilgilerinizdir. PIN veya şifre gibidir. Sıcak cüzdanınıza girmek ve ne durumda olduğunuzu görmek için özel anahtarınızı kullanabilirsiniz.

Bu anahtarları bir kağıt parçası üzerinde saklayabilmenize rağmen, onları güvende tutmak önemlidir. Anahtarı kaybetmeniz durumunda, hesabınızdaki tüm kaynaklara erişimi kaybedebilirsiniz.

sıcak cüzdan ve soğuk cüzdan arasındaki farklar

Sıcak cüzdan ve soğuk cüzdan arasındaki farklar

Kripto para cüzdanları, dijital varlıklarınızı depolamanızı sağlar ve çoğunlukla dijitaldir (ancak bazı harika cüzdanlar tamamen dijital olmayabilir). Hem sıcak cüzdanlar hem de soğuk cüzdanlar, kullanıcıların kripto para varlıklarını saklamasına, göndermesine ve almasına izin verir.

Sıcak cüzdan ile soğuk cüzdan arasındaki temel fark, sıcak cüzdanın internete bağlı olması ve soğuk cüzdanınsa internete bağlı olmamasıdır. Sıcak cüzdanlar yeni başlayanlar için genelde en uygunudur ve Binance gibi çeşitli kripto para borsaları sizlere otomatik olarak bir cüzdan atayabilmektedir. Bu, çevrimiçi kripto para işlemlerinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Ayrıca birçok sıcak cüzdan hala ücretsizdir. Ancak, sıcak cüzdanlar bilgisayar korsanlarına karşı kağıt üzerinde daha savunmasızdır.

Öte yandan soğuk cüzdanlar, her zaman çevrimiçi olmak zorunda kalmayan bir varlık saklama imkanı sunar. Teknik olarak internete her zaman bağlı olmayan bir bilgisayar da soğuk cüzdan olarak kabul edilebilir, ancak bu günlerde çoğu yatırımcı, Trezor gibi veya bir USB şeklinde olan ve kripto para saklamak için tasarlanmış belirli donanımları tercih etmektedir. Bu cüzdanlara sadece belirli yollarla erişebileceğiniz için daha güvenli olarak kabul edilirler.

Donanım cüzdanları, içerisinden kripto para çalınması güç bir şekilde tasarlanmıştır. Bu donanımlar bir bilgisayarda kurulmuş ve internete bağlı olsa bile, işlemin cihazın kendisi tarafından yetkilendirilmesi veya imzalanması gerektiğinden varlıklarınız çalınamaz. Her işlem için bir anahtar edinmeniz gerektiğinden, sıcak cüzdan uygulamalarına karşı daha sağlıklıdır. Ancak bu noktada yatırımcılara donanım cüzdanı masrafı çıkacağından tercih yine kullanıcının inisiyatifine kalacaktır.

Sıcak cüzdanlar nasıl çalışır?

Sıcak cüzdanlar, büyük ölçüde kripto para varlıklarınızı kolayca saklamanıza ve erişmenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Dijital para satın alırsanız veya madenciliği yaparsanız, bunları çevrimiçi cüzdanınıza kolayca gönderebilirsiniz. Ayrıca, bir şey satın almak ve kripto para birimi ile ödeme yapmak istiyorsanız, sıcak cüzdanınızı kullanmak çok daha hızlı olacaktır.

Sıcak cüzdan ile, özel ve genel anahtarlar doğrudan internette veya internete bağlı bir cihazda (bilgisayarınız veya akıllı telefonunuz gibi) saklanır. Bu, anahtarların bilgisayar korsanlarına karşı daha savunmasız olduğu anlamına gelmektedir. Bu yüzden de bilgilerinizi korumaya özen göstermezseniz, bilgileriniz ve beraberinde varlıklarınız çalınabilir.

Kimler sıcak cüzdan tercih etmelidir?

Sıcak cüzdanlar, kripto para birimleriyle düzenli olarak çevrimiçi işlemler yapanlar için çekicidir. Kripto para yatırımcısıysanız, işlemlerinizi hızlandırmak için her zaman elinizin altında hazır bir cüzdanınız olacaktır. Buna ek olarak, birçok kripto borsası sizlere otomatik olarak cüzdan hizmeti de vermektedir. Bu da bir tür sıcak cüzdan olarak adlandırılabilir. Borsada kripto para alıp satmanın yanı sıra kripto para için bir adres de alabilirsiniz. Bu adresler ile de başkalarından kripto para alabilir ve gönderebilirsiniz.

Bireyler veya borsalar ile çok fazla kripto para işlemi yapıyorsanız, sıcak cüzdan sahibi olmanız mantıklıdır. Ancak, sıcak cüzdanınızda çok sayıda varlık bulundurmanın onu hırsızlar için bir hedef haline getirdiğinin farkında olmanız gerekiyor. Bu yüzden de, kripto varlıklarınızın yalnızca aktif kullanılacak kısmını sıcak cüzdanda tutmak ve geri kalanını soğuk cüzdan saklamak daha doğru olacaktır.

Soğuk cüzdanlar nasıl çalışır?

İnternete bağlı ve hatta çevrimiçi olabilen sıcak bir cüzdanın aksine, soğuk cüzdanlar internete bağlı olmak zorunda değildir. Soğuk cüzdanlar ayrıca, kripto para birimlerini depolamanız için tasarlanmış USB benzeri donanımlara sahiptir.

Sıcak bir cüzdan gibi, genel anahtarlar (soğuk cüzdanlar için kripto adresi gibi) ve cüzdan sahibinin mülklerine erişmek için kullandığı özel anahtarlar bulunmaktadır. Ancak, soğuk cüzdanlar için sunulan özel anahtarlar, sıcak cüzdanlarda olduğu gibi internette saklanmazlar. Bu yüzden de diğerine göre çok daha fazla güvenlik avantajına sahiptir.

Kripto para varlıklarınızla takas yapılırken, anahtarların kullanıldığı bir imzalama işlemi gerçekleşmektedir. Sıcak cüzdanlarda bu işlem tamamen çevrimiçi gerçekleşir. Soğuk veya donanım cüzdanlarındaysa çevrimiçi olmak zorunda değildir.  İşlem çevrimiçi olarak başlar, ancak çevrimdışı olarak imzalanabileceği soğuk bir cüzdana aktarılır. Eğer çevrimdışı oturum açarsanız, tüm bilgiler çevrimiçi ağa geri gönderilebilir. Ancak bu cüzdanlarda en önemli ve avantajlı nokta olarak, işlemi imzalamak için kullanılan özel anahtarın çevrimiçi olmamasıdır.

Kimler soğuk cüzdan tercih etmelidir?

Soğuk cüzdanlar, büyük miktarda kripto varlığını daha güvenli bir şekilde depolamak isteyenler için oldukça uygundur.

Binance gibi sıcak cüzdan sunan bazı borsalar, ek güvenlik önlemi olması adına varlıklarınızın depolama kapasitesini sınırlamaktadır. Bu durumda da kullanıcıların büyük birikimlerinin bir kısmını soğuk cüzdana taşımaları teşvik edilir.

Soğuk cüzdanlar, kripto para birikimlerinizi güvende tutmak için en etkili yollardan biridir. Ancak, soğuk cüzdan donanımınızı kaybederseniz veya özel anahtarlarınızı unutursanız, varlıklarınızı geri alamayabileceğinizi unutmamanız gerekiyor.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir