Nedir ?

Shitcoin nedir?

Google News Abone Ol

Bazı yatırımcıların risklerini bilerek tercih ettiği shitcoin nedir? Bu yazımızda sizlerle birlikte bu amaçsız kripto para projelerine daha yakından bakacağız.

Son yıllarda, devrim niteliğinde olan düzinelerce kripto para projesinin yükselişini gördük. Birçoğu, blockchain ekosistemini daha uygulanabilir ve kullanıcı dostu bir alan haline getirmeye yardımcı olmakta. Ek olarak, bazıları sistemik sorunları çözmek ve toplulukları ve doğal yaşam alanlarını yeniden oluşturmak için blockchain teknolojisinden yararlanıyor.

İlgili Makaleler

Bununla birlikte, birçok büyük proje olduğu gibi düzinelerce dolandırıcılık veya shitcoin olarak bilinen kötü tasarlanmış girişimler de vardır. Bu alana ilginin artmasıyla geçen yıl piyasalarda binlerce yeni kripto para piyasaya sürüldü. Üzücü olan kısım, bu kripto para birimlerinin çoğunun gerçek bir değeri olmamasıdır. Bu tarz projeler genelde yaratıcısına kâr sunarlar ve blockchain ekosistemine çok az veya hiç fayda sağlamazlar.

Bu yazıda, bir shitcoin anatomisini anlatmaya ve onları bir bakışta tanımanıza yardımcı olmaya çalışacağız. Ek olarak, size shitcoin projelerinin riskleri ve bunların bir bütün olarak blockchain alanı üzerindeki etik etkilerini tanıtacağız. Bu, sizi kötü bir yatırımdan korumaya yardımcı olabilir veya en azından ileride bunların ne olduğuna dair net bir görüşe sahip olmanızı sağlayacaktır.

Shitcoin nedir?

Bir shitcoin projesinin ne olduğunu tanımlamak oldukça öznel olabilir. Bir Bitcoin maksimalistine shitcoin hakkında soru sorduğumuzda, size her altcoin projesinin bir shitcoin olarak kabul edilebileceğini söyleyecektir. Öte yandan, Ethereum destekçileri, orijinal kripto para biriminin nispeten düşük kullanım durumları nedeniyle BTC’yi bu sepete koyabilirler.

XRP, ağının yüksek düzeyde merkezileşmesi nedeniyle bu şekilde adlandırıldığından, en iyi 10 kripto para biriminden bazılarının bile shitcoin takma adıyla anıldığı bilinmektedir. Ancak objektif olursak size shitcoin’in net bir tanımını vermeye çalışabiliriz. Shitcoin, gerçek bir değeri veya kullanımı olmayan bir kripto para birimidir. Shitcoin’ler, onları destekleyecek temelleri olmasa da başarılı projeleri taklit edebileceğinden, potansiyel yatırımcılara da zararlı olabilirler. Bu tarz projeler, yalnızca insanları dolandırmak veya yatırımcılara pump ve dump planları yapmak için yaratılmış bir ürün olabilirler.

Nasıl shitcoin satın alabilirim?

Devam etmeden ve shitcoin projelerine yatırım yapmaya başlamadan önce, bu bölüme bir sorumluluk reddi ile başlamamız gerekiyor. Şimdiye kadar, bu tarz projelerin yalnızca kısa vadeli yatırımlar için geçerli olduğunu ve varsayımsal bir ayı piyasasında hayatta kalmanın düşünülmemesi gerektiğini fark etmiş olmalısınız. Fiyatları önemli ölçüde düşerse, ilerleyen süreçte iyileşmeleri pek olası değildir.

Bununla birlikte, shitcoin satın almak, diğer herhangi bir kripto para birimini satın almakla hemen hemen aynıdır. Aşağıdakiler dahil üç ana satın alma yöntemini kullanabilirsiniz:

Merkezi olmayan borsalar genellikle shitcoin satın almak isteyenler için en uygun yerdir. Bu platformlarda takımların bir listeleme sürecinden geçmesi gerekmez, bu da tokenleri piyasaya sürmeyi çok daha kolaylaştırır. Birisi bir likidite havuzu oluşturduğu sürece, shitcoin satın alınabilir olacaktır.

Binance, Okex, Gate.io ve Coinbase gibi büyük isim borsaları da listelerinde shitcoin bulundurabilirler. Kullanıcılardan yeterli talep varsa, merkezi borsalar da hali hazırda bu tarz tanınmış projeleri listeleyebilir.

Çeşitli ICO’lara, IEO’lara ve IDO’lara katılabilir ve daha piyasaya çıkmadan BTC veya ETH ile shitcoin satın alabilirsiniz. Sonuç olarak, shitcoin satın almak çok kolaydır, ancak bu noktada asıl bunu soru gerçekten isteyip istemediğinizdir. Bir kez popüler hale gelmeleri durumunda bu tarz projelerde fiyatın zaten seyrini tamamlamış olacağı yönünde güçlü bir olasılık bulunmaktadır. Bu da zirve noktadan yatırım yapıyor olabileceğiniz anlamına gelir ve oradan sadece yokuş aşağı inerek değer kaybedebilirsiniz.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir