Nedir ?

Sepet yatırım nedir, nasıl yapılır?

Google News Abone Ol

Yüksek riskli bir yatırım alanı olmasıyla birlikte kripto paralar yıllardır topa tutuluyor. Bu sektöre yatırım yapanların büyük paralar kaybedebileceği, hatta varlıklarının sıfırlanabileceği belirtilmektedir. Bu noktada risk konusunda haklılık payı olsa da geleneksel finans sistemlerinden temel olarak hiçbir fark olmadığı söylenebilir. Kripto paralarda da sepet yatırım stratejisi uygulanması durumunda yatırımcının yatırımı değerini daha sağlıklı bir şekilde koruyabilir. Bu da daha az zarar ve yine potansiyel olarak daha fazla kazanç anlamına gelecektir. Peki, sepet yatırım nedir ve nasıl yapılır?

Sepet yatırım stratejisi nedir?

Sepet yatırım stratejisi, adından da anlaşılabileceği üzere bir yatırım planlamasında birden fazla kripto paranın veya hisse senedinin dahil edilmesiyle oluşturulur. Kendisine bir sepet yatırım stratejisi yapmak isteyen yatırımcıların tek bir token varlığı yerine birden fazla isme bu sepette yer vermesi gerekir. Örneğin, sadece Bitcoin alarak tüm yatırımınızı buna aktarmak yerine onun yanına, Cardano (ADA), Ethereum (ETH) ve Avalanche (AVAX) gibi isimler de eklemek iyi bir sepet örneği olabilir.

İlgili Makaleler

Sepet yatırımlardaki varlıkların sayısı kişinin isteğine göre şekillenebilir. Burada belirli bir sayı olmamakla birlikte en az 4-5 farklı kripto paraya yatırımı bölüştürmek daha iyi olacaktır.

Sepet yatırım yaparken hangi kripto paraya ne kadarlık bir yatırım payı verileceği o projenin hacmine göre şekillendirilebilir. Bu noktada 10 bin dolarlık bir sepet yapmak isteyen yatırımcı 4.000 dolarını sadece Bitcoin (BTC) için ayırabilir. Yukarıda verdiğimiz örnekteki gibi bir sepet yapmak isterseniz geriye kalan 3 altcoin için de her birine %20 olacak şekilde dağıtım yapabilirsiniz. Burada Bitcoin’e daha fazla pay verilmesinin nedeni onun market hacminin daha büyük olması ve olası bir düşüşten potansiyel olarak daha az etkilenmesidir. Bu sayede kripto para piyasalarındaki çalkantılı süreçten geçerken yatırımlarınız minimal bir zarar durumuyla bundan kurtulabilir.

Sepet yatırım yaparken nelere dikkat edilir?

Kripto para piyasalarında sepet yatırım genellikle orta veya uzun vadeli yatırımlar için tercih edilmektedir. Bu noktada uzun vadeli bir sepet yatırımı yapmak isteyen kişilerin bu yatırımını güvenli bir alanda saklamaları büyük önem arz edecektir. Bunun için de kripto para piyasaları sizin yerinize saklama hizmeti verse de 3. taraf bir cüzdan uygulaması kullanmak en sağlıklısı olacaktır. Bu cüzdan uygulamalarında varlıklarınızın kontrolü ve erişimi sadece sizde olacağı için siber saldırılardan etkilenme ihtimaliniz de neredeyse sıfıra iner.

Geleneksel finans yatırımlarında da sıkça karşımıza çıkan sepet yatırımlar yatırımcının parasını en sağlıklı bir şekilde korumasına izin veren bir yatırım türüdür. Bu yatırım stratejisi sayesinde sepetinizdeki bazı ürünlerin değeri düşse de bazılarının değeri artabileceği için bir dengeleme sağlanabilir. Bunun sayesinde de yatırımlarınızın bir anda büyük bir değer kaybetmesinin önüne geçebilirsiniz. Özellikle kripto para piyasalarında sert rüzgarların estiği dönemlerde bu yatırım stratejisinin değeri daha iyi anlaşılmaktadır. Sizler de sepet yatırım uygulamasına giderek varlıklarınızın değerini en iyi şekilde korumayı hedefleyebilirsiniz.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir