Bitcoin HaberleriKriptoKripto Haberleri

SEC, MicroStrategy’nin Bitcoin Muhasebe Çalışmalarını Reddetti!

Google News Abone Ol

İş zekası firması MicroStrategy’nin, kripto alımları için Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun muhasebe uygulamalarına aykırı davrandığı bildiriliyor.

Bir Bloomberg raporuna göre, SEC’den Perşembe günü yayınlanan bir yorum mektubu, düzenleyici kurumun, GAAP dışı veya Genel Kabul Görmüş Muhasebe İlkelerine dayalı Bitcoin (BTC) alımlarıyla ilgili MicroStrategy raporlama bilgilerine itiraz ettiğini gösterdi. İş zekası firması, “hisse bazlı tazminat giderinin etkisi ve maddi olmayan duran varlıklardan satıştan elde edilen değer düşüklüğü zararları ve kazançları” hariç, BTC alımları için bu rakamları hesaplama yöntemlerini kullandığını bildiriyor – esasen kripto piyasasının oynaklığının bazı etkilerini ortadan kaldırıyor.

GAAP kuralları görünüşte kripto para birimlerinin değerini bildirmek için tasarlanmamıştır. Ancak MicroStrategy, 30 Aralık itibariyle 124.391 BTC satın aldı ve bu, Ağustos 2020’den bu yana toplamda yaklaşık 3,8 milyar ABD doları tutarında çeşitli satın almalarda 4,7 milyar ABD dolarından fazla değeri temsil ediyor. Şirket, “kümülatif değer düşüklüğü kayıplarını” maliyetten hariç tutmak için GAAP dışı uygulamaları kullandığını bildirdi ve varlıklarının değerini her dönemin son gününde 1 BTC’lik piyasa fiyatına dayandırdı.

MicroStrategy, Temmuz 2021’de bir BTC alımının ardından “bu GAAP dışı finansal önlemlerin, raporlama dönemleri arasındaki performansını tutarlı bir şekilde karşılaştırmada yatırımcılar ve analistler için de yararlı olduğuna inandığını” söyledi. SEC’in MicroStrategy’nin “gelecekteki başvurularda bu düzenlemeyi kaldırması” gerektiğini söylediği bildirildi.

Rapor, MicroStrategy hisselerinin son 24 saatte %17,8’den fazla düşerek altı ayın en düşük fiyatı olan 375$’a ulaşmasıyla geldi. Düşüş, kripto varlığı 38.000 doların altına düştüğü için BTC’nin altı ayın en düşük seviyesine düşmesinden de etkilenmiş olabilir.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir