Kripto Haberleri

SEC, 300 milyon dolarlık kripto ponzi dolandırıcılığını açığa çıkardı

Google News Abone Ol

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Pazartesi günü 11 kişiyi büyük bir küresel kripto para dolandırıcılığı yapmakla suçlayan açıklamalarda bulundu. Sanıklar, 300 milyon dolardan fazla para toplayan sahte bir kripto piramidi ve ponzi şemasının oluşturulması ve tanıtımına dahil olmak ile suçlanıyor. SEC, paranın ABD de dahil olmak üzere dünya çapındaki milyonlarca perakende yatırımcıdan toplandığını söyledi.

Dünya çapında dolandırıcılık

Sanıklar arasında, planın adı olan Forsage’ın dört kurucusu da bulunuyor. SEC tarafından açılan davaya göre, davalı Ocak 2020’de bir dolandırıcılık sitesi olan Forsage.io’yu başlattı. Milyonlarca perakende yatırımcının Ethereum, Tron ve Binance blockchain üzerinde çalışan akıllı sözleşmeler yoluyla işlem yapmalarını sağladıkları dile getirildi. Konu hakkında yapılan bir açıklama ise şu şekilde oldu:

“Forsage’ın iki yıldan fazla bir süredir bir piramit şeması olarak çalıştığı ve yatırımcıların başkalarını bu plana dahil etmekten kazanç sağladığı iddia ediliyor. Forsage, tipik bir ponzi yapısında erken yatırımcılara geri ödenene kadar yeni yatırımcıların varlıklarını da kullandı.”

Açılan bu yeni dava ve suçlamalar, SEC tarafından açıklanan ve kripto ile ilgili olan ikinci dolandırıcılık olayı olarak tarihe geçti. Geçen ay yetkililer, ülkenin ilk içeriden öğrenen kripto para birimi alım satım planındaki üç kişiyi suçlamıştı. Eski bir Coinbase çalışanının, yayınlanmadan önce birkaç duyuruyu sızdırarak tam bir dolandırıcılık yaptığı tespit edilmişti. Bu olayla ilgili çalışmalar da halen devam etmekte.

SEC’in Kripto Varlıklar ve Siber Birimi Müdür Yardımcısı Carolyn Welshhans, SEC’in bu davayla ilgili görüşünü ve kendi fikrini şu şekilde açıkladı:

“Şikayetin iddia ettiği gibi, Forsage büyük ölçekte başlatılan ve yatırımcılara agresif bir şekilde pazarlanan sahte bir piramit şemasıydı. Dolandırıcılar, planlarını akıllı sözleşmelere ve blok zincirlere odaklayarak bile federal menkul kıymetler yasalarından kaçmayı başaramadılar.”

Açıklamalara göre, kripto şeması iki yıldan fazla bir süredir bir piramit şeması olarak faaliyet gösterdi. Faillerin, önceki yatırımcılara ödeme yapmak için yeni yatırımcıların varlıklarını kullandığı iddia ediliyor. SEC, federal menkul kıymetler yasalarının kayıt ve dolandırıcılıkla mücadele hükümlerini ihlal etmekle davayla ilgili olarak toplamda 11 kişiyi suçlamış durumda.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir