Haftalık BültenKriptoKripto Haberleri
Trend

Rusya’nın Ukrayna’yı Bombalaması Üzerine Piyasalarda Son Durum!

Kripto piyasası Rusya'nın Ukrayna'ya savaş açması üzerine büyük bir darbe yedi. Bitcoin ve beraberinde altcoinlerde büyük düşüş yaşandı.

Google News Abone Ol

Rusya Ukrayna Savaşı ve Son Durum

Kripto piyasası, Rus kuvvetlerinin Ukrayna’nın başkenti Kiev’e füze saldırıları başlatmasının ve bugün sabahın erken saatlerinde ülkenin kuzey ve güney sınırlarını geçmesinin ardından son üç gün içinde ikinci bir ciddi düşüşe tanık oldu.

Bitcoin, Ukrayna şehirlerini hedef alan hava saldırıları ve patlamalardan dakika sonra %11 düşüşle 34.472 dolara düştü. Bitcoin daha sonra küçük bir düzeltme yakalasa da savaş sürdüğü sürece yatırımcıların odağı  altın gibi daha risksiz yatırımlara kayacak gibi gözüküyor.

r1

Savaştan etkilenen bir başka demirbaş ise Ethereum oldu. Ethereum, 2314 dolar seviyelerine kadar gerileyerek çok ciddi bir değer kaybı yaşadı. Ethereum’un güncel fiyatı ise 2372 dolar.

Rus birlikleri, Vladimir Putin’in Moskova destekli ayrılıkçıların 2014’te işgal ettiği iki Ukrayna bölgesinin bağımsızlığını tanımasının ardından Pazartesi günü doğu Ukrayna topraklarına girdi.

Bu gece Moskova saatiyle yaklaşık 05:55’te Vladimir Putin, Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesinde bir “askeri operasyon” ilan etti. Askerleri Ukrayna sınırlarını birçok yönden geçti ve dakikalar sonra Ukrayna’nın altyapısına isabet eden füzeler fırlattı. Başkent Kiev de dahil olmak üzere çeşitli şehirlerde patlamalar yaşanıyor. Ukrayna, Rusya ile diplomatik ilişkilerini kesti, yedi Rus savaş uçağını düşürdüğünü bildirdi.

r2

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, savaş eylemlerini “Avrupa-Atlantik güvenliğine ciddi bir tehdit” olarak nitelendirdi. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa’nın Putin’in Avrupa’nın güvenlik mimarisini yıkmasına izin vermeyeceğini söyleyerek ekledi:

“Demokrasilerimizin kararlılığını ve gücünü küçümsememeli. Avrupa Birliği, Ukrayna ve halkının yanındadır. Ukrayna galip gelecek”

Ayrıca Litvanya Dışişleri Bakanı  “Ukrayna sadece Ukrayna için değil, bölgedeki bizler, Avrupa ve demokratik dünyadaki herkes için savaşıyor. Sadece Rusya’yı eylemlerinden dolayı cezalandırmak değil, Ukrayna’ya her türlü imkanla yardım etmek de bizim yükümlülüğümüzdür.

Ayrıca Litvanya Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açması üzerine olağanüstü hal ilan etme kararı aldı.

r3

Savaşta gündeme gelen bir başka şey ise Montrö Boğazlar Sözleşmesi oldu. Montrö Boğazlar Sözleşmesini açıklayan yazımıza gitmek için buraya tıklayabilirsiniz Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar şunları söyledi:

“Ukrayna tarafının yardım talebini ve özellikle Boğazların kapatılmasına dair talebimizi Türk tarafına ilettik. Türk tarafı söz konusu talepleri değerlendirerek en kısa zamanda cevabını verecektir. Erken konuşmak istemem Türk tarafından dayanışma tezahürünü bekliyoruz. Bize göre Montrö Sözleşmesi’nin 19’uncu maddesi uygulanmaya konulmalı” dedi.

Joe Biden’ın bu konuda attığı bir tweet

Rusya’nın uluslararası hukuku bariz ihlallerinden kar etme şansını reddetmek için bir Yürütme Emri imzaladım. Sonraki adımlar konusunda Ukrayna da dahil olmak üzere Müttefikler ve ortaklarla yakın istişarelerde bulunmaya devam ediyoruz.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir