Kripto Haberleri

Rusya’da elektriğin önemli bir bölümünü madenciler tüketiyor

Google News Abone Ol

Rus hükümeti tarafından yapılan yeni bir tahmine göre, kripto madencilerinin Rusya’daki enerji tüketim payı şimdiden %2’ye çıkmış durumda. Bu bağlamda ülkenin Sanayi Bakanlığı, sektörü yeniden düzenlemenin zamanının geldiğini düşünüyor.

Kripto madencileri Rus çiftçilerden daha fazla elektrik harcıyor

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Vasily Shpak, dijital para madenciliği yapan madencilerin Rusya Federasyonu’nda kullanılan toplam elektriğin %2’sinden fazlasını oluşturduğunu ve faaliyetlerinin düzenlenmesi gerektiğini söyledi. Rusya’nın iktidar partisi tarafından düzenlenen bir forumda yaptığı konuşmada Shpak şunları söyledi:

“Bu, tarım için elektriğin maliyetinden daha fazla. Bu anlamda madenciliği bir endüstri olarak kabul edemeyiz.” dedi. Bir hükümet yetkilisi de, blockchain teknolojilerinin geliştirilmesine ve “dijital finansal varlıkların düzenlenmesine” adanmış bir etkinlikte yaptığı açıklamada, kripto para madenciliğinin şu anda “gri bölgede” olduğunu, vergilendirilmediğini ve bu durumun risk oluşturduğunu söyledi. Shpak, endüstrinin düzenlemeler ile birlikte gölgelerden çıkarılabileceğine ve devlete şeffaf hale getirilebileceğine inanıyor.

Yetkililer, gelecekte endüstrinin daha katı madencilik protokollerine doğru yönlendirilmesiyle madencilik için harcanan elektrik miktarının azalacağını umuyor. Ancak Shpak’a göre madencilik tesislerinin enerji tüketmeye devam edeceği açık bir gerçek. Shpak, konu hakkında konuşmasına şu şekilde devam etti:

Konumumuz şu anda tamamen belirsizdir. Madencilik, endüstriyel bir faaliyet olarak tanınmalı, düzenlenmeli ve kurulmalıdır.

Bitcoin madenciliği, ülkedeki tümden yasaklama çağrısına rağmen, Rus yetkililerin şu anda yasallaştırmaya çalıştığı kripto para birimleriyle ilgili ana faaliyetlerden biri. Bunu başarmak için bir yasa tasarısı Nisan ayı sonunda Rus parlamentosuna sunuldu. Taslak mevzuat yakın zamanda revize edildi ve yetkililer maden işletmeleri için bir yıllık vergi ve gümrük idaresi getirilmesi önerisini buna dahil ettiler.

 

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir