Kripto Haberleri

Rusya’da dijital ruble çalışmaları bir yıl öne çekildi

Google News Abone Ol

Rusya Merkez Bankası (CBR), Batı ülkelerinden gelen yaptırımlara yanıt olarak dijital ruble çalışmalarına hız verdi. Ülkenin para otoritesi şimdi, başlangıçta planlandığı gibi 2024 yerine 2023’ün başlarında ulusal fiat para biriminin dijital versiyonunda pilot işlemler yapmayı planlıyor.

Rusya, önümüzdeki yılın başlarında sahada dijital ruble testlerini başlatıyor

CBR Birinci Başkan Yardımcısı Olga Skorobogat’a atıfta bulunan Rusça bir yayın olan Forbes’a göre, Moskova’nın Ukrayna’yı işgaline uygulanan yaptırımlar, Rusya Merkez Bankası’nı rublenin dijital bir versiyonunun geliştirilmesini hızlandırmaya ikna etmiş durumda. Bunun Skorobogat tarafından, Rusya Merkez Bankası Birliği tarafından düzenlenen bir toplantıda açıklandığı belirtiliyor.

Yetkili isim, Rusya merkez bankasının ilk başta 2024 için gerçek işlemler ve kullanıcılarla bir dijital ruble test süreci planladığını, ancak projeyi Nisan 2023’te başlatmaya karar verdiklerini söyledi. Aynı zamanda düzenleyici, dijital ruble altyapısına dayalı akıllı sözleşmeleri de uygulamaya başlamak istiyor.

Geçen baharda Rusya Merkez Bankası, dijital ruble prototipinin 2021’in sonunda tamamlanacağını duyurdu ve 2022 yılını ticari bankaları kapsayan testlere adadı. Ülke, teknolojiyi bu yıl Şubat ayında test etmeye başladı ve ayın sonunda bireysel cüzdanlar arasında ilk başarılı geçişi duyurdu.

CBR’ye göre kullanıcılar, mobil uygulamalar aracılığıyla dijital ruble cüzdanlarını açabilir, dijital ruble banka hesaplarından düzenli elektronik para alışverişi yapabilir ve ardından birbirlerine para transfer edebilirler. Skorobogat, daha sonra dijital para birimindeki işlemlerin ülkenin tüm bölgelerindeki tüm Ruslar için ücretsiz ve kullanılabilir olacağına dair güvence verdi. Düzinelerce Rus bankası projenin test grubuna kaydolmuş durumda ve bunlardan üçü sistemlerini merkez bankasının dijital para birimi (CBDC) platformuna şimdiden bağladılar bile. CBR yaptığı açıklamada, finans kurumlarından ikisinin müşteriler arasındaki tüm dijital ruble transfer döngüsünü başarıyla tamamladığını söyledi.

 

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir