Kripto

Rusya-Ukrayna Gerilimi! Altın Yükselişte! Bitcoin Nasıl Etkilendi?

Rusya ve Ukrayna arasındaki arasında artan gerilim ile birlikte gelen faiz arttırımı gibi şeylerle kripto para piyasasının düşüşünü gördük peki genel piyasa bundan nasıl etkilendi?

Google News Abone Ol

Ukrayna-Rusya Savaşı ve Kripto Para Piyasasına Etkisi

Bitcoin Rusya ve Ukrayna arasındaki artan gerilimler arasında satış baskısı ile karşı karşıya kaldı. Ukrayna kuvvetleri ve Moskova yanlısı isyancıların doğu Ukrayna’da ateş açtığına dair haberler yatırımcıların altın gibi daha az risk barındıran yatırım araçlarına kaymaya başladı. Bitcoin Perşembe günü %7’nin üzerinde düşüşle 40.500 $’a düşerek 21 Ocak’tan bu yana en büyük tek günlük düşüşünü kaydetti.

Altında Yükseliş!

Altın Perşembe günü %1’in üzerinde yükselirken, ons başına 1.902$ ile sekiz ayın en yüksek seviyesine ulaşırken, S&P 500 hisse senedi endeksi %2’nin üzerine düşerek kripto para birimleriyle birlikte yenildi.

bt1

Kripto topluluğu, uzun zamandır Bitcoin’i dünya çapında ekonomik veya jeopolitik sorunlar sırasında tutulacak bir varlık olarak selamladı. Bununla birlikte, kripto para birimi, hisse senetleri gibi büyümeye duyarlı, riskli varlıklarla birlikte hareket etmeye devam ediyor.

Mart 2020 çöküşünden bu yana artan kurumsal katılım, Bitcoin’i bir varlık olarak meşrulaştırırken, kripto para birimini geleneksel pazarlardaki risk alma/risk alma eğilimlerine karşı daha duyarlı hale getirdi.

Analistler, jeopolitik gerilimler yükselirse Bitcoin için daha fazla acı öngörüyor. Oanda’nın kıdemli piyasa analisti Edward Moya”Bitcoin nihai riskli varlık ve bir Ukrayna işgali, kripto satış baskısını kısa vadede %10-15 daha devam ettirecek” dedi.

bt2

Bazı gözlemciler, Bitcoin’in uzun vadede sarı metalden daha iyi performans göstermesini bekliyor. MacroScope, “Altın cinsinden sürekli bir boğa hareketinin tüm döngüsü boyunca, BTC ondan büyük ölçüde daha iyi performans göstermeli” dedi.

Wall Street’in en büyük para sihirbazları arasında gösterilen Warren Buffet’in kripto para piyasasının riski ile söylediği şeylerden biri:

Bitcoin ya da diğer kripto paralar bir para birimi değiller. 10 ya da 20 yıl sonra ortalıkta olmazlarsa hiç şaşırmam. Kripto paralar kalıcı bir değişim aracı ya da bir değer deposu değiller.

bt3

Bitcoin’in Fiyatını Ne Etkiliyor?

Tüm bunlara ek olarak TÜFE’nin 40 yılın zirvesinde olması sebebi ile yatırımcılar daha risksiz bir yatırım şekline kayabiliyor. Kripto para piyasası faize ve altın gibi varlıklara oranla çok daha riskli olması itibari ile piyasa üzerinde yeterli bilgiye sahip olmayan yatırımcıyı korkutabiliyor. Bundan dolayı risksiz varlıkların getirisi arttığında kripto para piyasası üzerinde bulunan para hacmi çok daha aşağılara düşüyor ve piyasa genel olarak kırmızı bir renge bürünüyor.

Bitcoin ile ilgili teknik analizimizi incelemek için buraya tıklayabilirsiniz

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir