Haftalık BültenKriptoKripto Haberleri
Trend

Rusya SWIFT’den Engellendi! Bitcoin Yükselişe Geçer Mi?

Batılı ülkeler koordineli bir şekilde yayımladıklar açıklama ile belirlenmiş Rus bankalarını SWIFT ödeme sisteminden çıkaracak. Konuyla ilgili açıklamada, "Rusya'yı uluslararası finans sisteminden ve ekonomilerimizden daha da izole etmeye kararlıyız" ifadelerine yer verildi.

Google News Abone Ol

Ortak açıklamada, eylemin “Rusya’yı uluslararası finans sisteminden daha da izole edeceği” belirtildi.

Batı, Rusya’yı SWIFT’den Çıkarıyor

Beyaz Saray, Avrupa Komisyonu, Fransa, Almanya, İtalya, Birleşik Krallık ve Kanada’dan yapılan ortak açıklama Cumartesi günü geç saatlerde güncellemeyi doğruladı.
Bu eylem ile birkaç Rus bankası uluslararası ödeme sisteminden bloke edilecek ve Rusya Merkez Bankası da varlıklarını donduracak ve denizaşırı rezervlerini tasfiye etme kabiliyetini sınırlayacak. Açıklamada, eylemin “Rusya’yı uluslararası finansal sistemden daha da izole edeceği” belirtildi.
SWIFT’in küresel ekonomide oynadığı önemli rol göz önüne alındığında, benzeri görülmemiş bir hareket. Dünyadaki hemen hemen her büyük banka bu sistemi kullanıyor ve yılda trilyonlarca dolarlık işlem gerçekleştiriyor. Rusya, petrol ve gaz ihracatı için sisteme bağlı olduğundan, Rusya’yı ağdan engellemenin ekonomisini ciddi şekilde etkilemesi muhtemel.

 

swift

Yaşanan Diğer Gelişmeler

Rusya Devlet Başkanı Putin’in Perşembe günü erken saatlerde ülkeye askeri bir saldırı emri verdiğini açıklamasının ardından Kiev’de ve Ukrayna’nın diğer şehirlerinde günlerce kan dökülmesinin ardından geldi. Biden ve diğer Batılı liderler, saldırıya yanıt olarak Rusya’ya birden fazla yaptırım açıkladı. Serveti uzun zamandır bir muamma kaynağı olan Putin’in de Cuma günü yaptığı açıklamada, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD, Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği ile birlikte varlıklarının dondurulacağını duyurdu.
Bu arada, Ukrayna hükümeti, Rus ordusuna karşı mücadelesini finanse etmeye yardımcı olmak için kripto para birimi bağışları için bir ricada bulundu. Ukraynalı yetkililer Cumartesi günü bir Bitcoin ve Ethereum adresini tweetledi ve kripto topluluğundan bağışlar yağdı. Ukrayna yaklaşık 1.4 milyon dolar Bitcoin, 4.6 milyon dolar Ethereum ve 900.000 dolar Tether ve diğer varlıklar aldı.

rus ukra

Rusya ve Kripto Varlıklar

 Bitcoin, Putin’in Ekonomik Kurtarıcısı Olabilir Mi?

SWIFT Nedir?

 

SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication/ Dünya Bankalararası Finansal İletişim Topluluğu) 1973’te 15 ülkeden 239 bankanın katılımı ile kuruldu ve merkezi ise Belçika’da bulunuyor.

Başlıca amaçları finansal işlemleri standart hale getirmek ve kolaylaştırmak, maliyetleri düşürmek ve işlem risklerini azaltmak olan SWIFT sistemi yurt içi ya da yurt dışı bankalararası para transferini sağlıyor.

SWIFT’e 200’ü aşkın ülkedeki bankalar ve finans kurumları üye oldu. 2019 sonu itibarıyla üye banka veya finans kurumu sayısının 11 bini aştığı ifade ediliyor. SWIFT’in 25 üyeli yönetim kurulunda Rusya Merkezi Takas Kurumu Başkanı Eddie Astanin de yer alıyor.

Uzmanlar SWIFT sisteminden yasaklama gerçekleşirse uluslararası ticaretin yapılamayabileceğine dikkat çekiyordu.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir