Kripto Haberleri
Trend

Rusya SWIFT’den Çıkarıldı Mı? Ülkelerin Rusya’ya Yaptırımları!

Rusya ve Ukrayna arasında savaşın çıkması ile beraber ülkelerin Rusya'ya yaptırımları çok gecikmedi. SWIFT sisteminden Rusya'yı çıkarmak da masaya yatırılan seçenekler arasında

Google News Abone Ol

Avrupa Birliği’nin Rusya’yı SWIFT Sisteminden Çıkarma Konusundaki Görüşleri

Avrupa Birliği, Rusya’yı küresel finansal işlemlerin temelini oluşturan mesajlaşma ağı olan Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Derneği’nden (SWIFT) çıkarma veya kısıtlama kararına yaklaşıyor ve daha fazla üye ülke bu hareketi destekliyor.

Avrupa Birliği, Rusya’yı SWIFT’den bloke ederek, Rus kurumlarının Rus olmayan kuruluşlarla herhangi bir bankalararası işlem gerçekleştirmesini engelleyerek, onu küresel finansal sistemden etkin bir şekilde kesecektir. Hareket, Rus askeri güçlerinin ülkenin başkenti Kiev de dahil olmak üzere Ukrayna’daki çeşitli şehirlere ve askeri üslere saldırı başlatmasından günler sonra geldi.

s2

İtalya, Macaristan ve Kıbrıs başlangıçta harekete karşı çıktılar, ancak Cuma ve Cumartesi günleri buna destek verdiklerini ifade ettiler. Bu arada Almanya, Rusya’ya yönelik “hedefli ve işlevsel” kısıtlamalardan yana.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ve Şansölye Yardımcısı Robert Habeck, Bloomberg’e göre Cumartesi günü yaptıkları açıklamada, “SWIFT’den ayrılmanın tali zararını doğru insanları etkileyecek şekilde nasıl sınırlayacağımız üzerinde çalışıyoruz” dedi.

SWIFT’in Belçika’da bulunduğu göz önüne alındığında, Avrupa bloğu genelinde destek, Rusya gibi herhangi bir ülkeyi sınır dışı etmek için kritikti.

s4

Bu arada ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’yı SWIFT’ten çıkarma kararını kamuoyu önünde desteklemeyi düşünüyor.

Cuma günü, Beyaz Saray basın sekreteri Jen Psaki bir basın brifingi sırasında, yönetimin Rusya’ya SWIFT yasağını hiçbir zaman masadan kaldırmadığını söyledi.

Ülkelerin Rusya’ya Yaptırımları

s3

Almanya: Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rus doğalgazını ülkeye taşıyacak olan Kuzey Akım 2 projesinin onay sürecini durdurduklarını söyledi.

İngiltere: İngiltere Başbakanı Johnson, Rusya’ya yönelik ilk yaptırımlar kapsamında, Rossiayaz Bank, Isbank, General Bank, Promsvyazbank ve Black Sea Bank’ı kapsayan 5 Rus bankasına yaptırım uygulayacaklarını duyurdu.

Japonya:Japonya Başbakanı Kişida Fumio, Donetsk ve Luhansk’tan resmi yetkililere vize tahsisini askıya alınacağını ve bu kişilerin mal varlıklarının dondurulacağını ve bu bölgelere ticaretin askıya alınacağını açıkladı.

Kanada: Kanada Başbakanı Justin Trudeau da Donetsk ve Luhansk bölgeleriyle ticari işlemlerin durdurulacağını söyledi. Kanada ayrıca müttefikleriyle birlikte Rusya’nın dış borçlarını yaptırım listesine aldı. İki devlet bankası da yaptırım listesine girerken Kanada hükümeti Litvanya’ya 460 asker daha göndereceklerini söyledi.

 

Ayrıca savaşın piyasalara etkisini okumak için buraya tıklayabilirsiniz

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir