KriptoKripto Haberleri

Rusya, Yaptırımlar Çok İleri Giderse 750 Milyar Dolarlık Mevduata El Koyacak!

Google News Abone Ol

Rus kuvvetleri Ukrayna’yı işgal ederken sert Batı yaptırımları durumunda, perakende müşteriler tasarruflarını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabilirler.

Ülkenin Komünist Partisi üyesi ve Duma’nın ekonomi politikası komitesinin başkan yardımcısı Nikolai Arefiev’e göre, ülkeye yönelik yaptırımlara yanıt olarak Rusların tasarruflarına el konulabilir.

60 trilyon ruble (750 milyar dolar) değerindeki mevduata el koyabilirler!

Arefiev Pazartesi günü yerel haber ajansı News.ru’ya verdiği röportajda, Rus hükümetinin Batılı ülkelerin Rusya’nın tüm dış fonlarını bloke etmeye karar vermeleri halinde yaklaşık 60 trilyon ruble (750 milyar dolar) değerindeki mevduata el koyabileceğini söyledi.

Yetkili, Rusya’nın 640 milyar doların üzerinde para biriktirdiğini belirterek, “Tüm yabancı fonlar bloke edilirse, hükümetin nüfusun tüm mevduatlarına veya durumu çözmek için 60 trilyon rubleye el koymaktan başka seçeneği kalmayacak” dedi. yurtdışındaki altın ve döviz rezervleri.

Ayrıca, Rusya’ya karşı olası yaptırımların, SWIFT ve döviz yasaklarından olası bir kopukluk içerdiğini belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’da devlet destekli Sberbank ve VTB de dahil olmak üzere Rusya’nın en büyük bankalarına yönelik bir dizi yaptırımı potansiyel olarak tetikleyen özel bir askeri operasyonu resmen duyurdu.

Yerel haberlere göre Sberbank, Perşembe gecesi ABD’nin yaptırım listesine dahil edildiğine dair yanlışlıkla bir açıklama yaptı, ancak daha sonra açıklamanın yanlış olduğunu ve bir “web sitesi çökmesinden” kaynaklandığını iddia ederek uyarıyı kaldırdı.

Şu anda Sberbank’ın web sitesinde Sberbank’ın ve tüm sistemlerinin normal şekilde çalıştığı, müşterilerin ve tüzel kişilerin fonlarına ve hizmetlerine tam olarak erişebildiği belirtilmektedir.

Sberbank: Her Şeye Hazırız, Fonlarınızı Koruyacağız!

Bildiride, “Durumun herhangi bir şekilde gelişmesine hazırız ve müşterilerimizin fonlarının, varlıklarının ve çıkarlarının korunmasının yanı sıra tüm işlevlerimizin düzenli çalışmasını sağlamak için senaryolar geliştirdik” denildi.

Perşembe günü, Rusya Dışişleri Bakanlığı olası Batı yaptırımlarına yanıt vereceğinden emin olacağını belirterek, “Hata yapmayın, bu yaptırımlara mutlaka simetrik bir şekilde değil, güçlü bir şekilde yanıt vereceğiz, ancak yanıt iyi kalibre edilecektir. ve ABD’yi etkilemede başarısız olmayacaktır.”

Bir kripto yatırımcısı ve Coinbase’in eski teknoloji baş sorumlusu Balaji Srinivasan, bakanlığın Batı ile bir siber savaş tehdidinde bulunduğunu öne sürdü:

En son haberler, Rus rublesinin ABD doları karşısında tüm zamanların en düşük seviyesine gerilemesi ve açık piyasada dolar satın almak isteyenler için endekslerin sadece birkaç hafta önce 74 rubleden %35 artarak ABD doları başına 115 rubleye veya daha fazla yükselmesiyle geliyor.  Yerel haberlere göre, Sberbank müşterilerine Perşembe günü 100 rubleden dolar satın almalarını teklif ediyordu.

russia 1
Kaynak: Tradingview

CoinGecko’dan alınan verilere göre, Bitcoin (BTC) Haziran 2021’den bu yana ilk kez 35.000 doların altına düştü. Toplam piyasa değeri geçen yıl ağustos ayından bu yana ilk kez 1,7 trilyon doların altına düştü.

FTX kripto para borsasının CEO’su Sam Bankman-Fried’e göre, kripto ve borsalardaki büyük satış “savaşın bedelini ödemek için”.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir