Altcoin HaberleriBitcoin HaberleriBlockchain HaberleriBlockhainKriptoKripto Haberleri

Rusya Merkez Bankası’ndan Bitcoin’e Yasak!

Rusya'daki yatırım fonlarının kripto para yatırım hizmeti sunmalarına izin verilmeyecek.

Google News Abone Ol

Rus merkez bankası, kripto paralarla ilgili katı politikalarına devam ediyor. Rusya, artık yatırım fonlarının Bitcoin gibi kripto para birimlerine yatırım yapmasını yasaklıyor.

Rusya Merkez Bankası, pazartesi günü, yatırım fonları tarafından yatırım fırsatlarının düzenlenmesine ilişkin resmi bira açıklama yayınladı. Açıklamada, yatırım fonları tarafından yatırım için kullanabilecekleri mevcut varlıkların sayısının artırıldığı belirtiliyor. Buna rağmen, fon yöneticilerinin kripto paraları ve “değeri dijital varlıkların fiyatlarına bağlı olan finansal araçları” da satın almasını yasaklıyor.

Açıklamada, yatırım fonlarının nitelikli veya niteliksiz yatırımcılara kripto yatırımı sunmalarına izin verilmeyeceği vurgulanıyor.

Rusya Merkez Bankası daha önce, Temmuz 2021, kripto paraları yatırım fonlarına dahil etmemelerini tavsiye etmişti. Yerel haber ajansı RBC tarafından hazırlanan bir rapora göre, şimdiye kadar resmi bir yasak olmamasına rağmen kripto yatırımını destekleyen herhangi bir Rus yatırım fonu olmadı.

Aracı kurum AMarkets’in analitik departmanı başkanı Artem Deev, Rusya’nın şu ana kadar yalnızca bir sektörle ilgili borsa yatırım fonuna (ETF) sahip olduğunu söyledi. Deev’e göre fon, “BrokerCreditService” adlı anonim şirketi tarafından yönetiliyor ve Block, PayPal ve Broadcom gibi firmalar da dahil olmak üzere merkeziyetsiz veri depolama ve blok zincirine odaklanan şirketlere yatırım yapıyor.

Sber’in varlık yönetimi başkanı Vasily Illarionov, Rusya’nın en büyük bankası Sber’in de blockchain odaklı bir borsa yatırım fonu başlatmayı planladığını belirtti. Yatırım fonu, “Blockchain Ekonomisi” olarak adlandırılacak ve blok zincirinin benimsenmesiyle ilgili hisse senetlerine yatırım yapacak. Illarionov, fonun Rusya Merkez Bankası’nın kısıtlamaları kapsamına girmediğini ve bireysel yatırımcılara sunulabileceğini kaydetti.

Daha önce bildirildiği gibi, Rusya Merkez Bankası kripto para birimleri konusunda sert bir tavır almış, bazı büyük bankaların kripto yatırım hizmetleri sunmasını yasaklamıştı. Yasa yapıcı, bu tür hizmetlerin “yatırımcıların çıkarlarını karşılamadığını ve büyük riskler taşıdığını” için bu kararları aldıklarını belirtti.

rm 1

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir