Kripto Haberleri

Rusya Merkez Bankası’ndan Bitcoin hakkında önemli açıklamalar

Google News Abone Ol

Rusya Federasyonu Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina geçtiğimiz günlerde St. Petersburg’u ziyaret etti. Bu ziyaretinde Bitcoin ve kripto paralar hakkında önemli açıklamalarda bulunan Nabiullina, uluslararası arenada Bitcoin ödemelerini vurguladı. Bunun mümkün olabileceğini belirten yetkilinin bu sözleri de insanları heyecanlandırmış durumda.

Rusya’da Bitcoin ödeme sistemleri iddiası gelişiyor

Nabiullina, etkinlik sırasında gazetecilere yaptığı bir açıklamada, “Bizim konumumuz, kripto para biriminin ülke içinde bir hesaplama aracı olarak kullanılmaması gerektiğidir. Uluslararası anlaşmalarda kullanılmasına gelince, Rus finans sistemine nüfuz etmezse mümkündür.” dedi. Bu açıklamalar da ülkede bir kez daha Bitcoin ve kripto para ödemelerinin aktif edilebileceği iddialarını ortaya attı.

Merkez Bankası Başbakan Yardımcısı Ksenia Yudaeva, Nabiullina’nın sözleri öncesinde Rusya’nın Bitcoin gibi ödeme araçlarının, “uluslararası işlemlerde ve uluslararası finansal altyapıda” kullanılmasına hiçbir itirazı olmadığını söylemişti. Bu sözler de yine başkanın açıklamalarını destekler nitelikte görünüyor.

Ocak ayının başlarında, merkez bankası tarafından kripto para birimlerinin madenciliğini ve satışını yasaklama kararı alındı. Açıklamanın ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, merkez bankasının ülkenin madencilik sektöründe “rekabet avantajına” sahip olduğu görüşünü açıkça sorguladı ve yeniden gözden geçirmesini istedi. Putin’in yeniden yapılanma talebine yanıt olarak, Rus hükümeti Bitcoin ve daha geniş kripto para ekosistemini düzenleyen bir yasa tasarısını meclise. Aynı ay, Maliye Bakanlığı tarafından, ekosistemi düzgün bir şekilde düzenlemek için yasanın değiştirilmiş bir versiyonu yayına alındı.

Yapılan açıklamaların ardından sonuç olarak, Rus hükümeti ve para otoritelerinin bu konuda bölünmüş olduğu gibi, bu yetkili pozisyonlarda görev yapan bireylerin de yine farklı fikirleri olduğu görülüyor. Bunlara ek olarak, Rusya Federasyonu Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov geçtiğimiz günlerde “Soru, bunun ne zaman olacağı, nasıl olacağı ve nasıl düzenleneceği [kripto para birimleri]. Şimdi hem Merkez Bankası hem de hükümet buna aktif olarak katılıyor.” sözlerini kullanmıştı. Ülkede şu anda bakanlıklar bir fikir ayrılığına düşmüş durumda. Ancak durumun Putin tarafından destekleniyor olması insanların umutlarını halen diri tutuyor.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir