Kripto Haberleri

Rusya Merkez Bankası Kripto Düzenleme Planlarına Hâlâ Karşı Çıkıyor!

Rusya'da kripto düzenlemeleri başlatma girişimine Merkez Bankası karşı çıkıyor. Ülkede şuan kripto paralar hakkında iki farklı görüş bulunuyor.

Google News Abone Ol

Rusya ve Kripto Paralar

Rusya’da kripto düzenlemeleri başlatma girişimi, ülkenin Merkez Bankası tarafından durdurulabilir. Ancak ticaret yanlısı (ve kısmen kripto yanlısı) Maliye Bakanlığı, bu hafta cuma günü açıklanacak bir yasa tasarısı taslağıyla endişelerinin giderileceği konusunda bankaya güvence vermek için harekete geçti.

Bakanlık ve Merkez Bankası arasında kripto konusunda yıllarca süren anlaşmazlıktan sonra, milletvekilleri ve diğer yetkililer, Başkan Vladimir Putin’in farklılıkları gidermek için aldıkları doğrudan emirlerin ardından bir yasa tasarısı oluşturma sürecini hızlandırdı.

Merkez Bankası görünüşte Rusya’da kriptoya tamamen yasaklama çağrılarından vazgeçmeyi kabul etmişti, ancak Kommersant geçen hafta sonlarında Valisi tasarıya karşı çıktığını belirtti. Medya kuruluşu, Vali Elvira Nabiullina’nın bakanlığın kripto piyasalarını düzenleme planlarının “mevcut riskleri ortadan kaldırmadığını” ve tasarının uygulanmasının “yeni tehditlerin” ortaya çıkmasına neden olabileceğini belirtiğini söyledi.

rus

İki Farklı Görüş

Dijital bir ruble oluşturmanın hızlı takibini ve kriptonun bir kenara bırakılmasını tercih eden Nabiullina, şu açıklamayı yaptı:

“Maliye Bakanlığı'nın yaptığı [teklif] hakkındaki cevabımızı hükümete ilettik. Ve ana sonuç, henüz belirlediğimiz risklerin [ortadan kaldırılmasına] izin vermediği, ancak aynı zamanda yeni bir tehdit oluşturduğudur.”

Bakanlık ise, Merkez Bankası’nın esasen bir geri adım önerdiğini ima ederek karşılık verdi.

Tass haber ajansına göre Maliye Bakan Yardımcısı Alexey Moiseev, Merkez Bankası’nın tercih ettiği hareket tarzı olan kripto varlıklar ve madenciliğin yasaklanmasının Rusya’da “yeni teknolojilerin ve hizmetlerin gelişimini yavaşlatacağını” iddia etti.

Moiseev şunları söyledi:

“[Taslak] teklif, Merkez Bankası'nın bahsettiği tüm risklere cevap veriyor. Açık düzenleme, Rusya'da paralel bir finansal sistemin [kripto olarak] ortaya çıkma olasılığını dışlıyor. Ayrıca piyasa katılımcıları için açık ve anlaşılır kurallar getirmeyi amaçlıyor ve mevcut kripto sahipleri de dahil olmak üzere yatırımcıların haklarını korumak için araçlar yaratıyor.”

Bakan Yardımcısı, kriptonun “yasaklanmasının” “otomatik olarak” Rusya’da şu anda kripto sahibi olan “milyonlarca insanı” “suçlu” haline getireceğini de sözlerine ekledi.

Aynı haber ajansı 11 Şubat’ta, Maliye Bakanlığı’ndan gelen bir açıklayıcı nota atıfta bulunarak, Rus makamlarının kripto varlıklara borç verme veya teminat olarak kullanma olasılığını düşünmediğini belirtti. Belge, bunların “önerilen yaklaşım tarafından öngörülmediğini” belirtiyor.

Bununla birlikte, öngörülen şey, kripto reklamcılığı söz konusu olduğunda kısıtlamaların ve kontrollerin getirilmesidir.

 

rusy

Ek olarak, Bakanlık, ülkede ticarete konu olan coin listesini sınırlamayı düşünüyor gibi görünüyor. Daha önce de belirtildiği gibi, ajans, yabancı kripto borsalarının projeleri listelemeden önce doğrulamadığını, bu nedenle kullanıcıları dolandırıcılığa karşı savunmasız bıraktığını, ancak Rusya’da yerleşik olmayanların Rus borsaları ve yabancı borsalar aracılığıyla kripto satın almalarına izin verilmesi gerektiğini savunuyor.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir