Ekonomi BülteniEkonomik TakvimHaftalık BültenKriptoKripto Haberleri
Trend

Rusya Kripto Para Birimlerini Yasaklıyor Mu?

Rus Yetkililer Kripto Düzenleme Planları Konusunda Çatıştı!

Google News Abone Ol

Maliye bakanlığının merkez bankasının kapsamlı bir yasak talebiyle çelişen yasama önerileri sunması nedeniyle, Cuma günü Rusya’da kripto para birimi düzenlemesine ilişkin kaynayan bir anlaşmazlık kızıştı.

Rusya Merkez Bankası, dijital para birimlerinin finansal istikrara yönelik tehdidi nedeniyle kripto para ticareti ve madenciliğini yasaklamayı önerdi. Maliye bakanlığı aynı fikirde değil ve Başkan Vladimir Putin yetkilileri bir uzlaşma bulmaya çağırdı.

Anton Siluanov

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov Önemli Açıklamalarda Bulundu!

Maliye Bakanı Anton Siluanov Cuma günü devlet televizyonu Rossiya-24’e yaptığı açıklamada, anlaşmazlıkların giderilebileceğini ve yıl sonuna kadar kripto para birimlerini düzenleyen bir yasa tasarısının kabul edilmesini umduğunu söyledi. Son kararı hükümetin vereceğini söyledi.

Siluanov, “En iyi senaryoda, bahar oturumunda kabul edilebileceğini umuyorum,” dedi. Ancak daha geniş tartışmaların geçişi uzatabileceğini kabul etti.

Siluanov, bakanlığının “beyaz” pazarı “gri” pazardan ayıracağını söylediği kripto tüccarlarını tanımlamayı önerdiğini söyledi.

Kolluk kuvvetlerine para akışlarını ve işlemlerini izleme yetkisi vermek, kripto para birimlerinin en önemli satış noktalarından biri olan anonimliklerini azaltabilir.

Rus hükümeti, kripto varlıklarının burada kalacağı pozisyonunu almış görünüyor ve sektörü ‘gölgelerden çıkarmak’ ve yasal iş için bir fırsat yaratmak amacıyla mevzuat düşünüyor gibi görünüyor. – Browne Jacobson’ın kıdemli ortağı David Henderson

rusya bitcoin 1132x670 1

Rusya Merkez Bankası Kripto Paraları Yasaklamak Mı İstiyor?

Ancak Reuters tarafından görülen bir belge, merkez bankasının bakanlığın önerilerini desteklemediğini ve kripto para birimlerinin ihracını ve dolaşımını tamamen yasaklamak istediğini gösteriyor.

Maliye bakanlığı ve merkez bankası, Reuters’in yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Rusya’nın İnternet Girişimleri Geliştirme Fonu’nda eski kripto para birimi uzmanı olan ve şu anda Güney Afrika’da dijital bankacılıkla uğraşan Andrey Kladov, taban tabana zıt görüşlerinin piyasa gelişimini önemli ölçüde engelleyebileceğini ve gri piyasanın daha da grileşmesine zaman tanıyabileceğini söyledi.

Bu konuda yasakçı bir duruş kesinlikle işe yaramaz, tıpkı 50 yıl önce birisi şemsiyeli bir adamı öldürdüğü için şemsiyeleri yasaklamak gibi. Herkesin şemsiyesi var ve her beş veya on kişiden birinin kripto para birimi var. – Andrey Kladov

 

Merkez bankası, Rusya’daki yıllık kripto para birimi işlem hacmini yaklaşık 5 milyar dolar olarak tahmin ediyor.

Anlaşmazlığa rağmen Siluanov, bakanlığının kripto varlıklarının bankaların bilançolarında görünmemesini sağlamak için merkez bankasıyla birlikte çalıştığını söyledi.

wsi imageoptim rusya 4 750x375 1

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir