Bitcoin HaberleriBlockchain HaberleriKriptoKripto Haberleri

Rusya Bakanlığı belirli alanlarda Bitcoin madenciliğini yasallaştırmak istiyor!

Google News Abone Ol

Rus hükümeti dijital varlıklar için düzenleyici bir rejim üzerinde çalışmaya devam ederken, federal bir bakanlık kripto madenciliği endüstrisi ile ilgili başka bir teklifte bulundu.

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, yerel haber ajansı Izvestia’nın Salı günü bildirdiğine göre, ülkedeki kripto madenciliği düzenlemesi kavramına yeşil ışık yaktı ve “elektrik üretiminde sürdürülebilir fazlalığa sahip alanlarda madencilik faaliyetlerine izin vermeyi teklif etti”.

Teklifin bir parçası olarak bakanlık, belirli Rusya bölgelerinde madencilik çiftlikleri ve veri merkezleri kurmak için daha düşük ücretler getirilmesinin yanı sıra bu tür tesisler için daha düşük enerji oranları teklif edilmesini önerdi.

Bakanlık ayrıca, bildirildiğine göre artan enerji harcamaları için daha yüksek enerji oranları getirmeyi önererek, bireyler tarafından madencilik için bir güç kullanım sınırı belirlemek istiyor. Raporda, otoritenin henüz bunun için bir eşik tutarı belirlemediği belirtiliyor.

Bakanlığa göre, yeni önerilen kurallar, ülkenin diğer bölgelerinde konut, sosyal tesisler ve altyapı için yetersiz güç kaynağı risklerini ortadan kaldıracak.

Ek olarak, bakanlığın kripto madenciliğini ticari bir faaliyet olarak tanımayı ve kripto para madenciliğinden elde edilen kârlar üzerinde vergiler getirmeyi önerdiği bildirildi.

En son teklif, hükümetin farklı bölümlerinin hala Bitcoin’i (BTC) nasıl düzenleyeceğini tartıştığı Rusya’daki kripto düzenlemesi konusundaki devam eden belirsizliğin ortasında geliyor.

Daha önce bildirildiği gibi, Rusya Maliye Bakanlığı kripto endüstrisini düzenlemeyi savunurken, Rusya Merkez Bankası yatırımcı koruma risklerini öne sürerek kripto işlemlerini yasaklamak için agresif bir şekilde ısrar ediyor. Hükümet 8 Şubat’ta kripto düzenlemesi kavramını resmen onaylarken, Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina daha sonra bankanın devletin kararını desteklemediğini ve Rusya’da kripto paranın benimsenmesine karşı çıkmaya devam edeceğini açıkladı.

Hükümetin ve merkez bankasının bu Cuma gününe kadar ortak bir kripto düzenleme tasarısı sunması bekleniyor.

İlgili: Rusya Merkez Bankası Kripto Düzenleme Planlarına Hâlâ Karşı Çıkıyor!

Rusya’daki bazı büyük devlet destekli finans kurumları, son zamanlarda ülkede kriptoyu düzenleme fikrini destekledi. Rusya’nın bankacılık devi Sber’in yönetim kurulu başkan yardımcısı Anatoly Popov’un, şirketin sektörü yasaklamak yerine düzenlemeye desteğini dile getirdiği bildirildi.

“Bizim pozisyonumuz, hükümetin kripto para birimlerinin yasaklanması değil düzenlenmesi gerektiği konusundaki pozisyonuyla örtüşüyor. Vatandaşların ve kuruluşların yasal olarak kripto para birimi edinmelerini sağlayacak, AML [Kara Para Aklamayı Önleme] mekanizmalarını ve vergilendirmeyi hesaba katacak etkili düzenlemelere ihtiyaç var”

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir