Amerika EndeksleriDünya EndeksleriEkonomi BülteniEkonomik TakvimEndekslerHaftalık Bülten

Rus Hisseleri Nasdaq Endekslerinden Çıkarıldı!

Yapılan bu hareket, Nasdaq'ın Rusya'ya uygulanan tüm ilgili yaptırımlara tam uyum sağlama taahhüdünün bir parçası olarak geliyor.

Google News Abone Ol

Rusya’ya Karşı Yaptırımlar Nasdaq Tarafından Yakından İzleniyor

ABD, Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık tarafından borsada işlem gören Rus menkul kıymetleri ve uluslararası yatırımcıların bu menkul kıymetler üzerinde işlem yapma kabiliyetine ilişkin devam eden ve artan yaptırımlar, Nasdaq tarafından yakından izleniyor.

Firma, Rusya’ya uygulanan tüm ilgili yaptırımlara tam olarak uymayı taahhüt ettiğini belirtti.

Bu durumu ekonomik baskıyı artırmak için Rusya’ya uygulanan ticari yaptırımların yanı sıra Rusya’dan uzaklaşmayı seçen borsalar ve ajanslar takip ediyor.

Nasdaq, Rus hisse senetlerinin pratik amaçlar için yatırıma uygun olmadığını belirledi ve bu da Nasdaq’ın endeks ailesine sürekli dahil edilmelerini uygunsuz olarak görmesine yol açtı.

Sonuç olarak, Nasdaq, Rusya’da listelenmiş tüm hisse senetlerinin yanı sıra, temel menkul kıymetler olarak Rus listelerini kullanan Amerikan Depo Sertifikalarını (ADR’ler) ve Küresel Depo Sertifikalarını (GDR’ler) sıfıra yakın bir fiyatla endekslerinden çıkaracak.

a184e9b1 a372 4afa 9fed 48f5c8102c5c

Kaldırma İşlemleri Ne Zaman Olacak?

Nasdaq’a göre, bu kaldırma işlemleri, 9 Mart 2022 Çarşamba günü piyasa açılışından önce geçerli olacak.

Endeks aboneleri, Global Index Watch (GIW) aracılığıyla önceden belirli menkul kıymetler, endeksler ve geçerlilik tarihlerine ilişkin bir duyuru alacaklardır.

Nasdaq yaptığı açıklamada, “Koşullar değiştikçe, politika ve prosedürlerdeki herhangi bir değişiklik hakkında tüm paydaşları yeterli bildirimle güncellemeyi amaçlıyoruz, ancak Nasdaq, Endeks bütünlüğünü sağlamak ve korumak için uygun gördüğü makul takdir yetkisini kullanma hakkını saklı tutuyor” dedi.

Hareketler, NYSE Acra’nın geçen hafta iShares MSCI Russia ETF’nin (ERUS) ticaretini durdurmasını takip ediyor.

BlackRock bir açıklamasında “ERUS’un Rus hisse senetlerine yoğun maruz kalması, Rus borsasının kapatılması ve MSCI’nin Rus menkul kıymetlerini Gelişmekte Olan Piyasalar Endekslerinden çıkarma kararı nedeniyle, BlackRock NYSE Arca’nın kararını güçlü bir şekilde desteklemektedir ve ERUS hissedarlarının çıkarlarını en iyi şekilde korumaya kararlıdır.” dedi.

 

Ayrıca İlginizi Çekebilir:

Bitcoin, Putin’in Ekonomik Kurtarıcısı Olabilir Mi?

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir