Kripto Haberleri

Rus Bankası Kripto Alanına Girmeye Hazırlanıyor!

Rus Bankası Sberbank bu yılın başlarında bir blockchain borsa yatırım fonu (ETF) başlatmayı planladıklarını açıklamıştı. Ancak Rusya'nın son zamanlarda Ukrayna'ya saldırısı ve buna bağlı gelişmeler nedeniyle Rusya'nın en büyük kredi kuruluşu Sberbank ciddi engellerle karşı karşıya

Google News Abone Ol

Sberbank ve ETF

Rus Bankası Sberbank, bu yılın başlarında bir blockchain borsa yatırım fonu (ETF) başlatmayı planladıklarını açıklamıştı. Bu, Coinbase ve Galaxy Digital gibi büyük kripto şirketlerinin performansını izlemek içindi.

Sberbank, merkezi Moskova’da bulunan, Rusya’nın çoğunlukta olduğu devlete ait bir bankacılık ve finansal hizmetler şirketidir. Yeni ETF’nin madencilik ve kripto varlıkları ihraç etmek için donanım ve yazılım sağlayıcıları da dahil olmak üzere çeşitli blok zinciri ve kripto endüstrisi firmalarıyla bağlantılı olacağını belirtmişlerdi.

Sber’in blockchain ETF’sinin, yatırımcıların dijital para birimlerini doğrudan geliştirme, satın alma, tutma ve satma ile ilgili zorluklar olmadan blockchain pazarında para kazanmalarına izin veren Rusya’daki ilk ETF olması gerekiyordu.

İlginizi Çekebilir: Ukrayna, Kripto Finansmanı Baskısı Devam Ederken NFT’lerin Silahlı Kuvvetlerini Destekleme Planları Açıklanacak!

Sberbank ayrıca Sbercoin adlı yeni kripto para birimini piyasaya sürme yolundaydı. Sberbank, Rusya Merkez Bankası’na onay için bir başvuru bile göndermişti. Banka, muhtemelen bahara kadar Sbercoin ihraç etmeyi hedefliyordu.

Sberbank’ın İşlem Piyasası Bölümleri Direktörü Per Sergey Popov şunları söyledi:

Sberbank, geçen haftanın ilk iş günlerinde Ocak ayının ilk günlerinde Rusya Merkez Bankası’na platformumuzu kaydettirmek için başvuruda bulundu.

 

sb

Sberbank’ın Şu Anki Durumu

Ancak Rusya’nın son zamanlarda Ukrayna’ya saldırısı ve buna bağlı gelişmeler nedeniyle Rusya’nın en büyük kredi kuruluşu Sberbank ciddi engellerle karşı karşıya. Batı’nın Moskova’ya uyguladığı yaptırımların  ardından banka, Avrupa’daki işini bırakmak zorunda kaldı. Ve bu açıklamanın ardından hisseleri Londra Menkul Kıymetler Borsası’nda %95 değer kaybetti. Rus bankasının bir sonraki hamlesinin ne olacağını görmeyi bekliyoruz.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir