Nedir ?

Rug Pull Nedir? Yakalanmamak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

2021 yılında oldukça fazla karşılaştığımız rug pull hareketlerinin insanlara kaybı 14 milyarı geçti. peki nedir bu rug pull?

Google News Abone Ol

Rug Pull Nedir?

Rug pull bir kripto paranın geliştiricilerinin geliştirdikleri projenin fiyatlanması ve talep görmesi üzerine sahip oldukları fonlarını kripto paradan çekerek likiditeyi dibe indirdikleri bir harekettir. 2020 yılında tüm kripto para işlemlerinin %1 ine tekabül eden rug pull 2021 yılında %37 gibi yüksek bir orana çıktı. Rug pull genellikle piyasada tecrübesiz insanları avlar. Genellikle yeni projelerde karşımıza çıkan bu hareket yatırımcısı olduğumuz projelere neden dikkatle yaklaşmamız gerektiğinin en önemli kanıtlarından birisidir. Kripto para yatırımı yaparken yapacağımız yatırımdan önce temel analiz yapmalı, proje arkasındaki fikri araştırmalı, projenin ardındaki ekibin kalitesine bakmalı ve ona göre yatırımımızı yapmalıyız. Temel analizin ne olduğunu anlamak için buraya tıklayarak bu konu ile ilgili yazdığımız yazıya gidebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

162484780629063

Rug Pull Örnekleri

Squid Game’den İlham Aldığını Söyleyen Squid Coin

Netflix’in son zamanlarda çıkardığı ve kısa sürede global bir etki yaratan bir dizi olan Squid Game’den ilham aldığını söyleyerek Squid kripto parasını çıkartan geliştiricileri kripto paranın 3,3 milyon dolarlık bir değeri bulmasından sonra havuzdaki fonları temizlemesi ile birlikte kripto paranın değeri 2860 dolar seviyesinden sıfır seviyelerine düşmüştü.

squid gamein kripto parasi squid yuzde 30 000 artis yasadi coin turk com

Luna Yield

Luna Yield 2021’in ağustos ayında SolPad aracılığı ile başlatıldı. Proje Solpad desteğine sahip olduğundan projenin kullanıcıları oldukça rahat görünüyordu ancak iş öyle olmadı IDO’dan üç gün sonra fon boşaltıldı ve 6,7 milyon dolar kayıplara karıştı. Stake’i kaldırmaya çalışan kullanıcılar sözleşme zaten tüm fonları aktardığı için başarısız işlemlere maruz kaldılar. Proje kapalı kaynak kodlamasına sahip olduğu için denetlenmedi.

OneCoin

OneCoin projesinin geliştiricileri, şüpheli olmayan yatırımcılardan 4 milyar dolardan fazla para kazanmayı başardı. Projenin liderlerinden bazıları daha sonra tutuklandı, bazıları ise proje devam ederken ortadan kayboldu. Daha da kötüsü, OneCoin asla takas edilmedi ve blok zinciri modeli veya ödeme sistemi olmadığı için herhangi bir şey satın almak için de kullanılamadı.

Thodex

3047666 810x458

Thodex’in yukarıda belirttiğimiz bir kripto paranın fonunun çekilmesi değil de borsa içerisinde bulunan yatırımcıların parasının geri verilmeyişi ve borsanın ceosunun yurt dışına kaçışı ile birlikte gerçekleştiğini ve kullanıcısına toplamda 2 milyar dolarlık bir zarar ettirdiğini söyleyebiliriz. Faruk Fatih Özer’in kurduğu ve reklamlarında Pınar Deniz, Mine Tugay, Özge Ulusoy, Ebru Şallı, Bahar Şahin, Simge, Zeynep Demirel ve Deren Talu gibi ünlü isimlerin oynamaları ile birlikte Türkiye üzerinde ünlü bir borsa haline gelen Thodex’in CEO’su Faruk Fatih Özer hala kayıp.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir