Nedir ?

ROI nedir ve nasıl hesaplanır?

Google News Abone Ol

Bu haberimizde kripto paralarda ROI nedir ve nasıl hesaplanır hakkında sizlere bilgilendirici bir içerik sunacağız. İş dünyasında, yeni ürün tekliflerinden ekipman satın alımlarına kadar her şeyin yatırım getirisini ölçmek güçlü bir araç olarak kullanılmaktadır. Küçük işletmeniz için potansiyel yatırımların ROI‘sini hesaplamak, işletmenizin yatırım yapılması gereken alanlarını ve ayrıca kâr etme potansiyeli olan alanları daha iyi tahmin etmenize yardımcı olacaktır.

Yatırım getirisi (ROI) nedir?

ROI, yatırım getirisi anlamına gelen bir terimdir ve kripto para alanında da sıkça karşımıza çıkar. Yaptığınız bir yatırımın etkili olup olmadığını belirlemek için kullanılan bir kârlılık ölçüsüdür. Bir yatırımın ilk kazancını veya kaybını, başlangıç ​​maliyetinin bir parçası olarak kabul etmektedir. Yatırım getirisi değerlendirmeleri, zaman, para veya kaynaklara yatırım yapmanız karşılığında ne gibi fayda veya kâr elde edeceğinizi belirlemenize önemli derecede yardımcı olur.

İlgili Makaleler

ROI nasıl hesaplanır?

Net kâr veya zarar / yatırım Maliyeti = yatırım getirisi

Yukarıdaki formülde, maliyetten yatırım tutarı çıkarılarak net kâr veya zarar hesaplanmaktadır. Başka bir deyişle, bu formül size yatırımınızın ne kadar kazandığını veya kaybettiğini söyler.

ROI hesaplama örneği

Dilerseniz bunu bir de örnek olarak aktaralım. Bu sayede ROI nedir ve nasıl kullanılır gibi konuları daha rahat kavrayabilirsiniz.

Diyelim ki kripto paraların ilki olan Bitcoin için yatırım yapan birisi olduğunuzu varsayalım. Bu örnekte, sizin 600 Türk lirası değerinde Bitcoin (BTC) yatırım yaptığınızı düşünelim. Yatırımınız toplamda 600 Türk lirasına mal oluyor ve bu yatırımdan bir süre sonra 2.000 Türk lirası kazanıyorsunuz.

Net kâr veya zararınız, BTC fiyatındaki artış, 2.000 TL ve yatırımınızın maliyetinin çıkarılmasıyla hesaplanır. Bu durumda, net karınız 1.400 Türk lirasıdır. Şimdi bunu ROI formülüne uygulayalım:

(2.000 – 600)/600 = 2,3

Bu durumda, yatırım getirisi %233.3’tür. Bu ölçüm, bu yatırım stratejisinin riskini veya süresini dikkate almasa da, gelecekteki yatırımlarınızın nasıl görüneceği ve ne kadar kazanabileceğiniz veya kaybedebileceğiniz ve olası getirilerin boyutu hakkında size bir fikir verebilir. Bununla birlikte, iyi bir yatırım getirisi göreceli bir kavramdır. Bazı yatırımcılar %233’ü görerek Bitcoin’e yatırım yapmaya değmeyeceğini düşünebilir veya bunun iyi bir miktar olduğunu ve gelecekte Bitcoin’e bu şekilde veya daha fazla parayla yatırım yapmayı düşünebilir.

İyi bir yatırım getirisi nedir?

Yatırımınızdan çok ufak da olsa bir kazanç sağlamanız, iyi bir yatırım getirisine sahip olduğunuz anlamına gelir. Öte yandan, negatif bir yatırım getirisi, maliyetlerin gelirlerden daha büyük olduğu anlamına gelmektedir. Yatırımınızdan elde ettiğiniz “iyi bir getiri” görüşü de göreceli bir kavram olarak ele alınır. ROI, bu durumda en iyi şekilde, gelecekteki ticaret kararlarınızı daha iyi tahmin etmenize yardımcı olmak için kullanılır, bu nedenle %10, %30 veya %50 getiri istemeniz tamamen sizin kararınıza bağlıdır.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir