Nedir ?

Proof of Work Nedir? Zararları Nelerdir?

Proof-of-work, Bitcoin ve Ethereum dahil olmak üzere birçok kripto para birimini güvence altına alan blok zinciri tabanlı bir algoritmadır.

Google News Abone Ol

Proof of Work Nedir Nerelerde Kullanılır?

 

Proof of Work Türkçe ‘’iş kanıtı’’ anlamına gelmektedir. Proof of Work kavramı Bitcoin’in çıkışından çok daha önce e-posta zamanlarına dayanır. Temelde spam olarak gönderilen mesajların gönderilmesini engelleyen bir protokol olarak ortaya çıkmıştır. Proof of Work 1993 yılında Cynthia Dwork ve Moni Naor adlı iki bilgisayar bilimci tarafından yazılan makalede karşımıza çıkar. Proof of Work doksanlı yıllar içerisinde DDoS saldırılarını etkisiz kılmak amaçlı kullanıldı. Tüm bunlardan sonra 2008 yılında Satoshi Nagamoto bizlere farklı bir Proof of Work kullanım yolu sundu. Bitcoin’in altyapısında yer alan Proof of Work protokolü sayesinde güvenli bir ödeme sistemi oluşturulması sağlandı.

İlgili Makaleler

Proof of Work Nasıl Çalışır?

Bitcoin, şimdiye kadar gerçekleşen her Bitcoin işleminin geçmişini içeren paylaşılan bir defter olan bir blockchaindir. Bu blockchain  birçok bloktan oluşmaktadır. Her blok, içinde depolanan en son işlemlere sahiptir.

Proof of Work, Bitcoin blockchaine yeni bloklar eklemenin gerekli bir parçasıdır. Bloklar, Proof of Work’ü yürüten  ekosistemdeki  madenciler tarafından hayata çağrılır

pow 1

. Bir madenci her 10 dakikada bir gerçekleşen yeni bir kazanan çalışma kanıtı bulduğunda ağ tarafından yeni bir blok kabul edilir. Kazanan Proof of Work’ü bulmak çok zordur. Madencilerin Bitcoin kazanmak için ihtiyaç duydukları işi sağlamanın tek yolu pahalı, özel bilgisayarlardır. Madenciler, eşleşen bir hesaplama tahmin ederlerse Bitcoin kazanırlar. Ne kadar çok hesaplama yaparlarsa, o kadar çok Bitcoin kazanmaları olasıdır. Hedefe ilk ulaşan, bir miktar Bitcoin kazanır (Madencilik ile ilgili yazdığımız yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz). Ardından Bitcoin protokolü, madencilerin elde etmesi gereken yeni bir değer yaratır ve madenciler, kazanan çalışma kanıtını bulma yarışına yeniden başlar.

Proof of Work ile İlgili Sıkıntılar Nelerdir?

  • Yüksek enerji kullanımı gerektirmesi: Bitcoin Proof of Work sebebi ile neredeyse İsviçre kadar enerji tüketir. Bu enerji kullanımı madencilerin sayısı arttıkça artmaktadır bu yüzden Bitcoin’in çevreye büyük bir zararının olduğunu söyleyebilmemiz mümkün.
  • %51 saldırıları: Herhangi bir şekilde bir grup Bitcoin madenciliğinin hash gücünün %51’ini biriktirebilirse o zaman kuralları hiçe sayarak işlemleri engelleyebilir ve paraları iki defa harcayabilir. Bununla birlikte, pratikte sistem, Bitcoin’in hesaplama gücünün neredeyse %50’sini kontrol eden sadece üç madencilik havuzu ile bir şekilde merkezileştirilmiştir.
  • Bir başka sıkıntı ise Proof of Work kullanan Bitcoin gibi madenciliği yapılan para birimleri için gereken donanımlar yüzünden madenciler çılgınca bir şekilde piyasada bulunan donanımlara akın etti. Bu akın sonucu piyasada ekran kartı kıtlığı başladı. Fiyatlar hızlı bir şekilde tavan yaptı. Bunun sonucunda Nvidia yeni çıkardığı ekran kartlarının bazılarını madenciliğe uygun olmayan şekilde piyasaya sürerek bu sorunu çözme yoluna gitti.

    asdsadsadsad

 

Proof of Work Kullanan kripto para birimleri

Birçok coin Proof of Work kullanır bunlarla birlikte en ünlüleri şunlardır:

  • Bitcoin
  • Bitcoin Cash
  • Litecoin
  • Dogecoin
  • Bitcoin Cash

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir